Przystawka pod telewizory od Google, czyli Nexus Player otrzymał Android TV bazujące na kodzie Androida Marshmallow już dawno temu. Niestety, posiadacze jednego z popularniejszych urządzeń tego typu, czyli konsoli SHIELD TV od NVIDII mieli mniej szczęścia i musieli czekać na nową wersję aż do teraz. Jakie zmiany wprowadza aktualizacja?
W połowie grudnia zeszłego roku pisaliśmy o dodaniu do zegarków Pebble Time aplikacji Health analizującej dane z czujników tych urządzeń i przetwarzającej je na dane o aktywności użytkownika. Niestety, wówczas nie było dostępne API pozwalające dostać się do tych informacji w celu wykorzystania ich w innych aplikacjach. Sytuacja ta zmieniła się jednak wraz z udostępnieniem systemu w wersji 3.9.
W listopadzie zeszłego roku Google w końcu oficjalnie opublikowało informacje o wersji 1.4 systemu Android Wear. Miała dodawać między innymi obsługę modemu komórkowego, głośników, nowych gestów oraz bazować na Androidzie 6.0. Jej debiut miał nastąpić razem z premierą LG Watch Urbane drugiej generacji. Ostatecznie jednak urządzenie wycofano, a w kwestii aktualizacji dla starszych urządzeń nastała cisza.
Android dla smartfonów od początku miał praktycznie w pełni otwarty kod źródłowy, nie licząc sterowników i aplikacji Google. Z czasem jednak kolejne elementy systemu są przenoszone do zamkniętego pakietu Google Play services, a kolejne edycje systemu (Wear i TV) nie są już otwarte w takim stopniu co wersja dla smartfonów i tabletów. To utrudnia tworzenie ROMów dla zegarków czy telewizorów.
Od czasu premiery czwartej generacji przystawki Apple TV z systemem operacyjnym tvOS i dostępem do App Store, systematycznie przybywa aplikacji przystosowanych do nowego urządzenia. W minionym tygodniu do sklepu trafił między innymi popularny odtwarzacz multimediów VLC, o czym można przeczytać na łamach serwisu MacStories.
Na początku tygodnia Apple udostępniło bety nowych wersji praktycznie wszystkich swoich systemów, w tym tvOS dla Apple TV czwartej generacji oraz watchOS dla zegarka Apple Watch. Jakie zmiany zostały wprowadzone? W pierwszym wypadku dodano długo oczekiwaną obsługę klawiatur Bluetooth, a także systemową aplikację do podcastów czy możliwość tworzenia katalogów na ekranie głównym.
W drugiej połowie listopada zeszłego roku do aplikacji Google Fit dla zegarków z Android Wear dodano możliwość śledzenia trzech rodzajów ćwiczeń - brzuszków, pompek i przysiadów. Teraz przyszła kolej na kolejne aktywności. Jak informują redaktorzy z portalu Android Police, ostatnia aktualizacja dodała możliwość inicjalizowania z zegarka rejestrowania spacerów, biegów oraz jazdy na rowerze.
Jak narazie na dwóch dominujących platformach stworzonych z myślą o inteligentnych zegarkach, czyli Android Wear od Google oraz watchOS od Apple, wprowadzanie tekstu odbywa się praktycznie tylko poprzez rozpoznawanie mowy. Jedynie mniej popularny Tizen od Samsunga oferuje klawiaturę ekranową. To nie spodobało się pewnemu programiście, który stworzył program Quick for Wear.
Podczas dzisiejszej konferencji Netfliksa na targach CES ogłoszono udostępnienie tej popularnej usługi VOD w 130 nowych krajach (w tym Polsce). Abonamenty zaczynają się od 7,99 € (około 35 zł) miesięcznie za najbardziej podstawowy pakiet i sięgają 11,99 € (52 zł) za najbardziej rozbudowany.
Podczas trwających właśnie targów CES do drużyny producentów zegarków z Android Wear postanowiło dołączyć Casio, które zaprezentowało swój pierwszy produkt z systemem Google’a oznaczony symbolem WSD-F10. Jak piszą redaktorzy z serwisu Android Police, zegarek wyróżnia się od innych urządzeń tego typu przede wszystkim dodatkowymi sensorami oraz deklarowanym czasem działania na jednym ładowaniu nawet do 30 dni!