Meta zmienia ...

Meta staje się bardziej ...

NVIDIA wprowadza ...

NVIDIA ogłosiła znaczące ...

Nintendo potwierdza ...

Nintendo potwierdziło, że ...

Philips Hue doczeka ...

Philips Hue wprowadza dwie ...

Kolejna ...

Najnowszy protokół Matter w ...

Wiadomo ile będzie ...

Microsoft ogłosił, że będzie ...

Kolejne opóźnienie ...

Microsoft ogłosił kolejne ...

Testy One UI 6 dla ...

Samsung zakończył właśnie ...

Zmiany w obsłudze ...

Ostatnia generacja czytników ...

OpenAI udostępnia ...

OpenAI wydało wczesną wersję ...

Amazon w końcu ...

Amazon wprowadza na rynek ...

Google zaczyna ...

Google ogłosiło, że wkrótce ...

Pierwsze klienty ...

NordVPN, popularny dostawca ...

N26 rozszerza ...

Niemiecki cyfrowy bank N26 ...

Meta dodaje ...

Ostatnia wersja testowa ...

Nadchodzi koniec ...

Parallels dla Chrome OS ...

Duża aktualizacja ...

Microsoft zaczął udostępniać ...

Karty płatnicze od ...

PayPo opublikowało regulaminy ...

Horizon OS lepiej ...

Ostatnia aktualizacja systemu ...

Microsoft ...

Microsoft ogłosił zakończenie ...

Oura pokazuje ...

Oura wprowadza znaczące ...

Zegarki Huawei ...

Odkąd Huawei straciło dostęp ...

Windows 11 24H2 ...

Microsoft ogłosił, że wraz z ...

RECENZJA: Omna - Kamera dla HomeKit od D-Link

Utworzono: 06 grudzień 2017, 13:12 Autor :  
Kamer spełniających rolę monitoringu domowego jest sporo na rynku, jednakże niewiele jest urządzeń współpracujących z automatyką domową, które możemy włączyć w posiadany bądź budowany system inteligentnego domu. Tym razem do testów dostaliśmy pierwszą kamerę współpracującą z Apple HomeKit – D-Link Omna 180 Cam HD.

 

R E K L A M A:
 

 

Kamera Omna 180 Cam HD, której producentem jest znana głównie z rozwiązań sieciowych firma D-Link, jest pierwszą kamerą wspierającą standard Apple HomeKit.

HomeKit jest to standard dla inteligentnych urządzeń opracowany przez firmę Apple i wspierany wyłącznie przez sprzęt tego producenta. Za pomocą aplikacji Dom, która domyślnie znajduje się we wszystkich smartfonach i tabletach firmy Apple, możemy z jednego miejsca zarządzać oraz sterować urządzeniami go wspierającymi. Rozwiązanie to pozwala na budowanie inteligentnego domu, bez potrzeby bycia skazanym na jednego producenta, czy kupowanie drogich centralek spinających różne urządzenia w całość. Wystarczy, że nasze inteligentne urządzenie wspierają Apple HomeKit i możemy z poziomu smartfona sterować naszym domem.

Wróćmy do kamery Omna 180 Cam HD od firmy D-Link. W zestawie otrzymujemy kamerę, zasilacz sieciowy, oraz instrukcję.

Kamera Omna 180 Cam HD firmy D-Link, wykonana jest z aluminium w formie walca o wysokości 13,2 cm oraz średnicy 5,8 cm, na którym z przodu umieszczono 180-stopniowy szerokokątny obiektyw rejestrujący obraz w rozdzielczości FullHD. Poza obiektywem w górnej części znajdują się diody IR LED, służące do doświetlania monitorowanych obiektów w całkowitych ciemnościach oraz głośnik i mikrofon. W dolnej części urządzenia znajduje się dioda LED, informująca o stanie pracy kamery. Z tyłu znajdziemy gniazdo USB, służące do zasilania kamery. Spód urządzenia jest gumowany zapobiegający ślizganiu się urządzenia co w połączeniu z jego wagą (232g) powoduje, że kamera nie jest ściągana przez np. kabel jak to ma miejsce w wielu innych lekkich urządzeniach. Na spodzie, producent umieścił także złącze na karty pamięci microSD, na której kamera zapisuje nagrane wideo oraz przycisk reset. Konstrukcja kamery oraz użyte w niej materiały powodują, że kamera staje się neutralna dla otoczenia i czy to na półce, czy na stoliku obok telewizora, nie zwraca na siebie uwagi i stanowi neutralny element dekoracyjny pomieszczenia.

Uruchomienie kamery polega na ustawieniu jej w miejscu w którym chcemy, żeby stała i podłączenie jej do prądu. Dzięki długiemu przewodowi zasilającemu (ponad 3m) nie musimy się martwić o miejsce w którym chcemy umieścić, ponieważ gdziekolwiek by jej nie ustawć, zawsze znajdzie się gniazdo w zasięgu. Dzięki 180-stopniowemu szerokokątnemu obiektywowi, nie musimy się także zbytnie wysilać ze znalezieniem idealnego miejsca, gdzie umieścić kamerę, ponieważ gdziekolwiek byśmy jej nie postawili i tak wszystko obejmie swoim „wzrokiem”.

Po podłączeniu kamery do prądu, wystarczy, że odpalimy na naszym iPhone systemową aplikację dom i wybierzemy „Dodaj akcesorium”. Teraz wystarczy aparatem telefonu zeskanować kod HomeKit, znajdujący się z tyłu kamery i zostanie ona dodana do aplikacji Dom. Omna 180 Cam HD, dodaje się jako dwa urządzenia. Jednym jest fizycznie kamera, natomiast drugim urządzeniem widocznym w aplikacji jest czujnik ruchu. Na tym etapie możemy przydzielić pomieszczenie w naszym wirtualnym domu do którego przypiszemy kamerę i czujnik ruchu, oraz nadać im własne nazwy.

Po zakończeniu konfiguracji od razu możemy oglądać obraz przesyłany przez urządzenie. Obraz, na liście urządzeń, odświeżany jest co 10s. Dopiero jak tapniemy na niego, wejdziemy do podglądu na żywo, o czym informuje stosowny komunikat. Z tego poziomu widzimy dokładnie to, co rejestruje w tym momencie kamera. Obraz możemy bez problemu przybliżać standardowymi gestami, jednak należy pamiętać, że jest to zoom cyfrowy. Ponieważ Omna została wyposażona w mikrofon, poza obrazem, słyszymy także wszystko co się dzieje w monitorowanym pomieszczeniu. To nie wszystkie możliwości, jakie zapewnia urządzenie. Dzięki umieszczeniu w nim głośnika, uzyskujemy możliwość porozumiewania się z osobami znajdującymi się w monitorowanym pomieszczeniu. W tym celu, na ekranie wystarczy przytrzymać ikonkę mikrofonu i zacząć mówić do smartfona, a nasz głos wydobędzie się z kamery. Niestety jakość zbieranego dźwięku przez kamerę jest dość słaba i aby prowadzić rozmowę z np. domownikami, muszą oni się znajdować dość blisko kamery, albo mówić bardzo głośno, co powoduje pewien dyskomfort przy rozmowie.

Wspomniałem wcześniej, że podczas dodawania kamery do aplikacji dom, dodawane jest jeszcze jedno urządzenie, którym jest czujnik ruchu. Dzięki temu, możemy użyć kamery jako czujki alarmowej i dostawać powiadomienia, kiedy wykryje ona ruch. Oprócz tego, kiedy posiadamy więcej urządzeń automatyki domowej, możemy stworzyć reguły, korzystające z możliwości wykrywania ruchu przez Omna. Możemy np. wyzwolić włączenie światła, kiedy ktoś wejdzie do pomieszczenia, czy też uruchomienie innych akcji (np. załączenie syreny alarmowej) w zależności od pory dnia, obecności domowników w domu etc. Możliwości są tu spore i zależą one w głównej mierze od tego, jakie inne urządzenia automatyki domowej mamy w naszym wirtualnym Domu oraz od naszej kreatywności.

Mimo, że Apple HomeKit ma sam z siebie spore możliwości, ma też swoje ograniczenia, dlatego też producent stworzył aplikację wspomagającą naszą kamerę. Aplikacja o nazwie Omna, jeżeli mamy dodane urządzenie do systemowej aplikacji Dom, widzi naszą kamerę od razu, bez potrzeby dodatkowej konfiguracji. Aplikacja Omna, pozwala także uruchomić podgląd na żywo z kamery, czy rozmowę z osobami, które podglądamy (analogicznie jak to się dzieje w przypadku użycia aplikacji systemowe „Dom”). Dodatkowo pozwala nam na proste wykonywanie zdjęć oglądanej transmisji, poprzez wciśnięcie ikonki aparatu. Zdjęcia tak zrobione, zachowywane są w rolce aparatu naszego telefonu.

Dzięki aplikacji Omna, zyskujemy możliwość ustawienia kilku dodatkowych opcji, jak możliwość włączenia/wyłączenia opcji wykrywania ruchu a przede wszystkim możliwość zdefiniowania własnych obszarów monitorowania. Dzięki temu kamera będzie informować nas o pojawieniu się ruchu, czy też wyzwalać zaprogramowaną akację, dopiero, kiedy ruch zostanie zaobserwowany w konkretnym miejscu a nie w całym polu widzenia kamery. Możemy też ustawić czułość detekcji ruchu, aby np. wyeliminować alarmy w sytuacji, kiedy mamy w domu zwierzaki. Ostatnią opcją związaną z detekcją ruchu, jest możliwość ustawienia opóźnienia, czyli po jakim czasie od wykrycia ruchu, czujnik będzie ponownie reagował na ruch.

Wspomniałem na wstępie, że kamera posiada slot na kartę pamięci microSD, po włożeniu do niego karty (max 128GB) za pomocą aplikacji możemy uaktywnić funkcję rejestracji obrazu i zapisu go na karcie. Nagrywanie skorelowane jest z czujnikiem ruchu, co powoduje, iż kamera nagrywa na karcie pamięci sekwencje, dopiero po wykryciu ruchu. Na karcie znajdziemy 30 sekundowe pliki nagrań, których pierwsze 10 s. to nagranie sprzed wykrycia ruchu. Oznacza to, że kamera buforuje sobie 10 sekund nagrania cały czas w pamięci i w momencie wykrycia ruchu następuje zapis tego bufora, co daje nam wgląd na to, co się działo bezpośrednio przed zdarzeniem. Poza samym nagraniem na karcie zapisywane jest pojedyncze zdjęcie w oszałamiającej rozdzielczości 320x180 px. Niestety tutaj spotkało mnie małe rozczarowanie, ponieważ o ile sama kamera posiada matrycę FullHD, o tyle nagrania zapisywane na karcie pamięci są tylko w 720p i 15 FPS. Niestety, nie ma opcji zmiany tego.

Obraz zapisywany jest w postaci pliku mp4 w formacie h264 (AVC1). Wielość plików zapisanych na karcie oscyluje od 2-2,5MB w dobrym świetle, do 1MB w ciemnościach, na każde 30 s. nagrań. Nagrania wykonane za pomocą kamery, możemy z poziomu aplikacji przeglądać w dowolnej chwili, wybierając interesującą nas datę i nagranie. Możemy także je kasować oraz kopiować bezpośrednio do pamięci telefonu, dzięki czemu nie jesteśmy zmuszeni do żonglowania kartą pamięci, aby zgrać interesujące nas wideo.

 

Aplikacja Omna pozwala nam jeszcze na wyłączenie diody LED informującej o stanie pracy kamery (przydatne jeżeli nie chcemy by ktoś wiedział, że kamera jest uruchomiona, bądź gdy nam po prostu świecąca dioda LED przeszkadza). Możemy też na stałe wyłączyć tryb nocny, czy też zmienić częstotliwość eliminacji migotania obrazu (50/60Hz) oraz wykonać aktualizację oprogramowania układowego urządzenia.

Jakość obrazu generowanego na żywo przez urządzenie jest bardzo wysokiej jakości 180-stopniowy szerokokątny obiektyw sprawdza się w każdym miejscu, jednakże należy wziąć pod uwagę, że jest to rybie oko, co skutkuje lekkimi deformacjami obrazu, typowymi dla tego rodzaju obiektywu. Jakość obrazu w dzień jest dobrze doświetlona, jednakże na mocno kontrastujących obiektach widać lekką aberrację chromatyczną. W trybie nocnym, doświetlenie zapewniane przez wbudowane w kamerę diody IR jest wystarczające, aby uchwycić większość szczegółów nawet powyżej deklarowanych przez producenta 5 metrów. W lokalnej sieci jakość transmisji po Wi-Fi jest wręcz idealna i tutaj nie ma żadnych opóźnień ani zacięć.


A co z dostępem do kamery z zewnątrz? Otóż aby mieć dostęp do kamery spoza naszego domu/biura, wystarczy, że posiadamy Apple TV 4 (bądź nowsze) lub iPada, gdyż tylko te dwa urządzenia mogą stać się bramą (Hubem) dla naszych urządzeń HomeKit i udostępniać sterowanie nimi z zewnątrz. Stąd, jeżeli macie więcej urządzeń HomeKit, to pewnie już zadbaliście o to, żeby leżący w domu iPad, bądź posiadana przystawka Apple TV były taką bramą.

A co w przypadku jak nie posiadacie iPada/Apple TV, a jedynym urządzeniem HomeKit jest kamera Omna? Tutaj producent stanął na wysokości zadania i udostępnił chmurę dla kamery. Po założeniu konta Omna (za pośrednictwem aplikacji), kamera przypisuje się do niego, co daje nam dostęp do urządzenia, bezpośrednio a aplikacji z pominięciem Apple HomeKit. To rozwiązanie ma też jeszcze jedną ważną zaletę, gdyż sam HomeKit jest kompatybilny wyłącznie z urządzeniami firmy Apple, przez co użytkownicy systemu Android nie mają dostępu do urządzeń obsługiwanych w ten sposób. Dzięki aplikacji Omna, której wersja jest też dostępna w sklepie Google Play, mamy możliwość korzystania z kamery, mimo, nieposiadania smartfonu od Apple.

Korzystanie z kamery poprzez chmurę czy zdalnie poprzez HomeKit przebiega w miarę sprawnie. Można zaobserwować lekkie opóźnienia, szczególnie kiedy zacznie używać się dwustronnej komunikacji głosowej, jednakże wpływ na to najczęściej ma jakość połączenia z internetem czy zapchanie sieci komórkowej (jeżeli korzystamy z 3G/LTE). Sama jakość wyświetlanego obrazu, dostosowuje się w sposób adaptacyjny do jakości naszego łącza.

Na zakończenie, muszę wspomnieć o dwóch istotnych brakach które zauważyłem dopiero po jakimś czasie używania kamery. Pierwszym z nich, jest brak możliwości ustawienia harmonogramów dla nagrywania a przede wszystkim dla powiadomień o wykrytym ruchu.  Bywa to mocno irytujące, jeżeli będąc w domu, co chwila dostajemy powiadomienia, że wykryto ruch. Powoduje to konieczność ręcznej aktywacji i dezaktywacji tej funkcji.

Drugim widocznym brakiem, jest brak możliwość zapisu nagrań poza kamerą, nawet w formie dodatkowo płatnej chmury, czy to udostępnianej przez producenta, czy też nawet jednej z już dostępnych jak Dropbox, OneDrive czy nawet Apple iCloud. W przypadku np. włamania, wystarczy, że złodziej zabierze ze sobą kamerę i tracimy dostęp do zapisanych nagrań, co może stanowić spory problem w przypadku chęci namierzenia sprawców.

Można mieć jedynie nadzieję, że producent w najbliższym czasie poprzez aktualizację doda te funkcjonalności.

Podsumowując, kamera Omna 180 Cam HD od firmy D-Link, jest bardzo atrakcyjną, wysokiej klasy kamerą monitorującą do domu, czy biura. Wsparcie zarówno dla Apple HomeKit jak i dla Androida, powoduje, że niezależnie jakich urządzeń używają nasi domownicy, każdy będzie mógł uzyskać do niej dostęp. Sam wygląd i forma urządzenia powoduje, że w każdym pomieszczeniu kamera będzie niezauważalna dla oka a szerokokątny obiektyw powoduje, że możemy ją umieścić gdziekolwiek, bo i tak wszystko obejmie. Świetnie sprawdzi się zarówno jako kamera monitoringu, jak również jako kamera np. do pilnowania dzieci. Możliwość otrzymywania powiadomień o wykrytym ruchu, pozwoli szybko zareagować na potencjalne zagrożenie, nawet jak nie ma nas w domu.

 

Jeżeli ktoś planuje zakup urządzenia monitorującego do domu, będzie to dobry wybór mimo niemałej ceny, gdyż koszt kamery Omna 180 Cam HD to 759 PLN.

 

Zalety:

  • wygląd i wykonanie
  • rozdzielczość kamery (1080p)
  • szerokokątny obiektyw (180o)
  • wsparcie dla Apple HomeKit
  • wsparcie dla Androida
  • dobre doświetlenie IR w ciemności
  • wsparcie kart pamięci
  • aplikacja umożliwiająca bardziej zaawansowaną konfigurację

Wady:

  • cena
  • brak harmonogramów
  • zapis nagrań tylko w 720p
  • brak możliwości zapisu nagrań poza kamerą (np. w chmurze)
  • słaba jakość mikrofonu

 



O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...