Nowy odkurzacz ...

Roborock zaprezentował na CES ...

Nest Hub w końcu z ...

Google ogłosiło, że ich ...

Gemini trafi ...

Google przygotowuje się do ...

Aplikacja Philips ...

Philips Hue Sync rozszerza ...

Smart ring z ...

Smart pierścionki zrobiły ...

Pojawił się nowy ...

Niedawno pojawiło się nowe ...

Meta przyznaje się ...

Meta pracuje nad aktualizacją ...

Zmiany w ...

Android Auto 13.4, który jest ...

Jakie zmiany ...

OnePlus planuje wprowadzenie ...

Pogodynki wkrótce ...

Google wprowadziło nową ...

Home Assistant ...

Home Assistant wprowadził na ...

Steam Deck OLED od ...

Valve ogłosiło, że Steam Deck ...

Google ...

Google zaprezentowało Android ...

Link to Windows na ...

Microsoft rozpoczął wdrażanie ...

Żabka z ...

Drukarki w polskich domach to ...

Google Wallet na ...

Google Wallet udostępnia nowe ...

Google publikuje ...

Google udostępnia nową wersję ...

Philips Hue z ...

Philips Hue pozwala nareszcie ...

Spotify ogranicza ...

Spotify dołącza do Twittera, ...

Meta ułatwia ...

Meta wprowadziła nowe funkcje ...

RECENZJA: Centrum cyfrowego domu czyli FRITZ!Box 6890 LTE

Utworzono: 02 listopad 2020, 23:11 Autor :  
Świat pędzi do przodu i Internet stał się nieodłączną częścią naszego życia, tak jak kiedyś było nim radio, czy później telewizor. Ktoś pewnie powie, że dziś najważniejszy jest komputer czy smartfon. Może, ale bez Internetu praktycznie stają się bezużyteczne (w dużym uproszczeniu oczywiście). Uzależnienie naszego życia od Internetu i jego działania jest często być albo nie być dla wielu ludzi prowadzących swoje biznesy w sieci. Tym bardziej teraz w czasach pandemii uświadamiamy sobie jak ważny jest stabilny i szybki dostęp do Internetu.

Sam dostęp do Internetu byłby niczym bez porządnego routera. Wielu z Was pewnie traktuje router po macoszemu i większości zadowala się tym, co daje operator do swojego łącza. Niestety często się okazuje, że sprzęt dawany przez operatora jest wątpliwej jakości. Wśród znajomych miałem przypadki osób, które mimo posiadania światłowodu, narzekały na strasznie słabe parametry i rwanie chociażby Netflixa. Okazało się, że do łącza 500Mbps operator dał router z Wi-Fi 2,4GHz pracującym w standardzie 802.11bg, co skutkowało transferami rzędu 15Mbps w okolicach routera. Takie sytuacje uświadamiają dopiero, że router jest tym na czym nie można oszczędzać mając szybkie łącze.

 

R E K L A M A:
 

    

 Routerów na rynku jest sporo, a każdy szanujący się producent sprzętu sieciowego ma ich przynajmniej kilka w swojej ofercie. Tym razem miałem okazję testować router niemieckiej firmy AVM – FRITZ!Box 6890 LTE. O routerach FRITZ!Box wspominałem kilka razy przy okazji recenzji Inteligentnych gniazdek FRITZ!Dect. Tym razem postaram się Wam przybliżyć sprzęt sieciowy tego producenta.

Co to jest router i do czego służy myślę, że każdy, kto doszedł do tego momentu, wie. Ale mało kto wie, że powiedzieć, że to tylko Router, w przypadku FRITZ!Box  6890 LTE to spore niedopowiedzenie. Funkcja routera to tylko jedna z wielu funkcji tego urządzenia. Oczywiście, główną jego funkcją jest dostarczenie nam Internetu, ale o tym za chwilę.

BUDOWA

Co dostajemy w pudełku? Poza samym urządzeniem dostajemy instrukcję szybkiego uruchomienia oraz wszystkie możliwe kable i przejściówki jakie mogą się nam przydać, aby wykorzystać potencjał urządzenia.

Samo urządzenie jest wykonane z wysokiej jakości materiałów a wygląd jest bardzo neutralny. Na pewno bardziej nowoczesny, niż poprzednich generacji. Na wierzchu urządzenia znajdziemy pięć diód pokazujących status urządzenia i uruchomione tryby pracy oraz trzy przyciski pozwalające na szybko włączać lub wyłączać poszczególne funkcje.

Z tyłu urządzenia znajdziemy wszystko co najważniejsze, czyli złącza anten LTE, złącze karty SIM, złącze zasilania. Ponadto znajdują się też 4 porty gigabitowe LAN, port Gigabit WAN, port FXO (a/b - pozwalający podłączyć analogowy telefon stacjonarny, fax itp.) oraz magistrala S0 do telefonów ISDN lub centralki telefonicznej ISDN, a także łącza bazującego na protokole IP. Z lewej strony znajdziemy jeszcze port USB 3.0 a z prawej drugi port dla telefonów analogowych (port jest w standardzie niemieckim, jednakże producent załączył przejściówkę do standardowego RJ11).

ROUTER

FRITZ!Box 6890 LTE jest routerem, umożliwiającym skorzystanie z łącza w dowolnej technologii. Posiada wbudowany modem LTE (Cat. 6) zapewniający przesyłanie danych z prędkością do 300 Mbit/s lub do 42 Mbit/s w sieci 3G (UMTS / HSPA +). Posiada także wbudowany modem DLS z obsługą ADSL i VDSL. Oprócz tego możemy też podłączyć dowolne łącze zakończone złączem Ethernet (kablówka, światłowód). Jak widzicie, niezależnie w jaki sposób będzie dostarczany Internet, wystarczy jedno urządzenie, co więcej możemy używać jednocześnie kilku technologii, aby zapewnić np. zapasowy dostęp do sieci po LTE w przypadku np. problemów z DSL.

Pierwsza konfiguracja routera jest banalnie prosta i polega na podłączeniu się do routera kablem Ethernet lub po Wi-Fi. Domyślne hasła do routera jak i do podłączenia się do sieci bezprzewodowej znajdziemy na spodzie urządzenia. Następnie w przeglądarce wpisujemy adres http://firtz.box i automatycznie załaduje się nam kreator połączenia z Internetem, gdzie będziemy musieli odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań, takich jak czy chcemy korzystać z połączenia mobilnego czy z DSL/WAN, czy też może z obu na raz. W przypadku zaznaczeniu obu typów, możemy włączyć opcję Fallback, czyli przełączanie automatyczne z jednego łącza na drugie w przypadku awarii tego pierwszego. Oczywiście w zależności czy wybraliśmy WAN czy DSL musimy podać parametry do połączenia dostarczone nam przez naszego operatora, które uzupełniamy w kolejnych krokach. Analogicznie jak to jest od zawsze podczas konfiguracji dowolnego sprzętu, z tym, że router prowadzi nas krok po kroku, sprawiając, że z konfiguracją poradzą sobie nawet mało zaawansowani użytkownicy.

Ciekawą opcją o której warto wspomnieć, a z którą do tej pory nie spotkałem się w żadnym innym routerze jest opcja „Istniejący dostęp przez LAN” co po prostu oznacza, że urządzenie FRITZ!Box może pracować z istniejącym już w naszej sieci innym routerem. W tym celu urządzenie FRITZ!Box zostanie podłączone nie do łącza DSL, lecz do routera/sieci. Czyli w skrócie mówiąc, router nie pracuje do końca jako router i może być podłączony do innego routera, zachowując tym samym swoją autonomię. Funkcja ta jest przede wszystkim istotna dla abonentów operatorów, którzy dają swoje kiepskiej jakości urządzenie, z niedziałającym Wi-Fi, którego nie można zastąpić swoim sprzętem, ale można za nim podłączyć co się chce. Oczywiście by oddać sprawiedliwość, muszę wspomnieć, że każdy router da się podłączyć do innego routera ale wymaga to często sporych kombinacji i nigdy nie działa to w sposób przezroczysty i tak finezyjny jak to zrobili niemieccy projektanci.

Jeżeli jesteśmy zaawansowanymi użytkownikami, mamy oczywiście możliwość konfigurowania adresacji IP routera, DNSów czy portów LAN, przypisywania statycznych adresów IP do podłączonych urządzeń, czy przekierowywania porów a także ręcznego trasowania pakietów. Nie zabrakło również wsparcia dla VPN, QoS czy DynDNS. Ponieważ są to zagadnienia dla użytkowników zaawansowanych a także dość standardowe funkcje dostępne w większości bardziej zaawansowanych routerów nie będę się na nich skupiał.

Wspomnę natomiast o jednej bardzo istotnej funkcji, która nie jest standardem w routerach a może zainteresować głównie rodziców (choć nie tylko). Funkcją tą jest kontrola rodzicielska. A dokładnie filtry, w których skład owa kontrola wchodzi. FRITZ!Box pozwala nam zdefiniować grupy użytkowników z różnymi uprawnieniami. Możemy definiować harmonogramy, kiedy dana grupa może korzystać z Internetu, możemy tworzyć białe i czarne listy adresów, czyli blokować albo poszczególne strony, albo blokować wszystko i zezwalać na dostęp do poszczególnych stron. Możemy też definiować konkretne protokoły sieciowe na które danemu użytkownikowi pozwalamy bądź nie. Możliwości konfiguracyjne filtrów są bardzo duże i pozwalają szczegółowo ustawić co na przykład dziecko może robić w sieci i przede wszystkim, kiedy dokładnie i jak długo. Tak samo jak właściciele firm mogą ograniczyć pracownikom dostęp np. do portali społecznościowych w czasie pracy. Na końcu wystarczy daną grupę przypisać do konkretnego urządzenia (komputera czy smartfonu) podłączonego do routera.

Ponieważ Router w swojej nazwie zawiera słowo LTE skupmy się na chwilę na możliwościach pracy w sieciach mobilnych. Jak wspomniałem przy okazji omawiania budowy urządzenia, posiada ono slot na kartę SIM w standardzie miniSIM. Po instalacji karty w urządzeniu wystarczy wejść w opcje odpowiedzialne za połączenie mobilne. Jeżeli nasza karta posiada włączony kod PIN, będziemy musieli go wpisać, w innym przypadku router zrobi wszystko za nas i przy korzystaniu z kart operatorów jak Orane/T-Mobile/Plus czy Play nie będziemy musieli nic więcej robić. Połączenie z Internetem zestawi się praktycznie samo automatycznie. Bardzo ciekawą funkcją jest część analityczna, jeżeli chodzi o sieć mobilną. Możemy na grafice zobaczyć jak daleko znajduje się stacja bazowa do której podłączył się router oraz na jakiej prędkości to połączenie ze stacją bazową zostało nawiązane. Tutaj w kwestii formalnej, szybkość połączenia routera ze stacją bazową, nie jest tożsama z szybkością Internetu, gdyż on zależy od wielu innych czynników, chociażby takich jak ilość użytkowników korzystających z danej stacji bazowej w danym momencie. W informacjach na temat LTE możemy też zobaczyć wiele innych zawansowanych informacji dla ciekawskich, takich jak siłę sygnału, dostępne sieci mobilne, oraz wiele innych parametrów zestawionego połączenia.

Przy korzystaniu z sieci mobilnych na pewno przyda nam się narzędzie dostępne w zakładce zasięg. Narzędzie to pozwala ustawić nasz router tak, aby mieć jak najlepszą jakość i siłę sygnału. Wystarczy poprzestawiać router obserwując wykres zasięgu na monitorze i ustawić urządzenie w takim miejscu, żeby był on jak najwyższy.

Kiedy mamy już zapewniony dostęp do Internetu, to pozostaje nam podłączenie naszych urządzeń do routera. Możemy to zrobić wpinając się fizycznie kablem w jeden z czterech Gigabitowych portów LAN lub poprzez Wi-Fi. Zapewne większość z Was będzie głownie korzystać z Wi-Fi. W tym miejscu warto podać kilka suchych parametrów dla sieci Wi-Fi oferowanej przez FRITZ!Boxa. FRITZ!Box 6890 LTE posada sieć WLAN w standardzie AC o przepustowości do 1733 Mbit/s na częstotliwości 5 GHz oraz w standardzie N o przepustowości do 800 Mbit/s  na częstotliwości 2,4 GHz. Oczywiście sieć bezprzewodowa jest wstecznie kompatybilna ze standardem 802.11g, b i a. Router FRITZ!Box 6890 LTE wspiera także technologię Mesh, co oznacza, że dzięki dodatkowym wzmacniaczom, możemy rozszerzyć naszą sieć bezprzewodową na cały dom i wszędzie cieszyć się zasięgiem oraz szybkim dostępem do sieci. Ponieważ wraz z routerem otrzymałem do testów także wzmacniacz, żeby zbytnio nie zaciemniać tej recenzji, test wzmacniacza oraz działania Mesh w wydaniu FRITZ! Znajdziecie w osobnej dedykowanej recenzji.

Możemy oczywiście skonfigurować własne nazwy dla naszej sieci Wi-Fi zarówno dla 2,4GHz jak i 5GHz. Możemy też utworzyć jedną sieć obejmującą obie częstotliwości a urządzenia będą się podłączały na najszybszej dostępnej prędkości. Podczas konfiguracji sieci bezprzewodowej możemy sami ustalać parametry takie jak np. kanał radiowy, czy standard sieci etc. lub po prostu zdać się na router jeżeli nie jesteśmy na tyle zaawansowani, żeby grzebać w tych ustawieniach. FRITZ!Box sam wybierze najbardziej optymalne ustawienia analizując zajęte częstotliwości przez inne routery i urządzenia sieciowe znajdujące się w pobliżu, tak aby wzajemnie się nie zakłócać. Ciekawą opcją jest też możliwość podglądania jakie urządzenia próbowały się połączyć z naszą siecią i im się nie udało. Nie zabrakło też opcji pozwalających filtrowanie urządzeń po adresie MAC czy wsparcie dla szybkich połączeń WPS za pomocą przycisku znajdującego się na obudowie urządzenia.

Jeżeli chcemy udostępniać Internet naszym gościom, a nie chcemy dawać im dostępu do całej naszej sieci, mamy możliwość stworzenia wirtualnej sieci Wi-Fi dedykowanej dla gości.

Sieć dla gości nie jest zwykłym duplikatem sieci, możemy stworzyć sieć zabezpieczoną hasłem dla naszych znajomych lub sieć publiczną, jeżeli router używamy np. biurze dla klientów. Tutaj mamy możliwość filtrowania ruchu, blokowania stron czy nawet ograniczania przepustowości czy czasu dostępu do sieci. Dostęp do sieci lokalnej czy Internetu a także inne ograniczenia, możemy dowolnie ustawiać dla sieci dla gości, korzystając z filtrów i grup użytkowników.

Dużą nowością, która się pojawiła wraz z ostatnią aktualizacją oprogramowania FRITZ!Boxa jest wsparcie dla szyfrowania WPA3. Jest to dobra wiadomość, ponieważ złamanie WPA czy WPA2 jest stosunkowo łatwe i przy odpowiedniej wiedzy i odpowiednim sprzęcie w 10 minut można dostać się do dowolnej sieci Wi-Fi.

Na koniec warto wspomnieć, że w przypadku sieci Wi-Fi możemy włączyć timer lub użyć harmonogramu i zdefiniować kiedy nasza sieć ma być aktywna a kiedy nie. Możemy na przykład deaktywować Wi-Fi po godzinach pracy naszego biura, lub na noc.

Rozpisałem się mocno na temat funkcji routera, jednakże FRITZ!Box 6890 LTE to znacznie więcej.

NAS

Jak chyba większość routerów ze średniej półki i wyżej, FRIITZ!Box pozwala do podłączania różnych urządzeń do portu USB. Port USB w urządzeniu jest w standardzie USB 3.0 co zapewnia szybkie transfery danych z podłączonych urządzeń (przynajmniej w teorii). Możemy na przykład podłączyć dysk i udostępnić jego zasoby w naszej sieci jako NAS. Dostęp do zawartości podłączonego dysku jest dostępna poprzez protokół SMB. Podłączenie do dysku sieciowego odbywa się poprzez znalezienie go na liście urządzeń sieciowych i zalogowanie się do niego. Aby mieć dostęp do dysku sieciowego należy się uwierzytelnić. W ustawieniach systemowych naszego routera musimy stworzyć użytkownika i przypisać mu odpowiednie role. W tym przypadku zezwolić na dostęp do naszego dysku. Przy okazji możemy wybrać czy dany użytkownik może korzystać z jednego konkretnego, czy też większej ilości dysków (jeżeli więcej mamy podłączonych). Możemy także przydzielić dostęp do konkretnych folderów na samym dysku. Jest to dość przydatne, jeżeli chcemy, by każdy użytkownik miał swoje prywatne rzeczy i nie widział prywatnych danych innych użytkowników. Możemy też przydzielać wspólne foldery wszystkim użytkownikom oraz definiować, czy mogą w nich zapisywać, czy tylko odczytywać dane. Jeżeli posiadamy wykupioną usługę dysku chmurowego wspierający protokół WebDAV (Dropbox, Box, iCloud, etc.) możemy skonfigurować taką usługę w ustawieniach i włączyć synchronizację danych z naszego dysku USB, do chmury. Poza dostępem z sieci lokalnej czy dzięki synchronizacji z chmurą, do danych możemy się dostać też za pomocą protokołu FTP (jeżeli zaznaczymy taki dostęp jako aktywny).

Jako, że pod port USB możemy podłączyć więcej niż tylko dyski, możemy z naszej drukarki po USB zrobić drukarkę sieciową, która będzie poprzez FRITZ!’a dostępna dla wszystkich.

Bardzo przydatną funkcją związaną z USB, jest tryb pracy zdalnej. Co oznacza, że do naszego routera możemy podłączyć dowolne urządzenie, jak wielofunkcyjną drukarkę, skaner, czy każde inne, którego nie obsługuje domyślnie router. Po załączeniu tej funkcji i zainstalowaniu sterownika na komputerze, tworzy się wirtualny port USB, który zachowuje się jak każdy inny port USB komputera, mimo, że fizycznie jest portem USB routera. Niestety zdalny port działa tylko z komputerami wyposażonymi w system Windows.

MEDIASERVER

Jeżeli już mamy dysk USB podłączony do FRITZ!Box 6890 LTE to możemy skorzystać z tego, że może on działać w naszej sieci jako Centrala Multimediów. W tym celu wskazujemy źródło danych (czyli nasz podłączony dysk) a urządzenie samo go zindeksuje i poszuka na nim filmów, zdjęć czy muzyki i będzie udostępniał innym urządzeniom wspierającym standard UPnP/DLNA. Niestety tutaj nie możemy wybrać np. konkretnego folderu na dysku, co oznacza, że urządzenie udostępni wszystko co znajdzie, dlatego w tym przypadku warto by mieć zupełnie osobny zasób do zdjęć, filmów czy muzyki. Mamy także możliwość skonfigurowania stacji radiowych poprzez dodanie linku do streamu, dzięki czemu tak dodane stacje będą udostępniane innym urządzeniom i odtwarzaczom sieciowym w ramach Mediaserwera. W podobny sposób możemy też dodać podcasty, których słuchamy z tym, że możemy dodatkowo ustawić automatyczną synchronizację, dzięki czemu nie przegapimy nowych odcinków.

SMARTHOME

Kolejną funkcją FRITZ!Box 6890 LTE jest funkcja bramki dla urządzeń inteligentnego domu, działających w standardzie DECT. Z tego poziomu, możemy zarządzać naszymi inteligentnymi urządzeniami jak i je konfigurować. Jak działa SmartHome w wydaniu AVM możecie przeczytać przy okazji recenzji Inteligentnego gniazdka FRITZ!DECT 210 - dlatego nie będę się nad tą funkcjonalnością specjalnie rozpisywał.

TELEFONIA

Tym oto sposobem dotarliśmy do ostatniej ważnej funkcjonalności routera FRITZ!Box 6890 LTE. W sumie patrząc na historię urządzeń z rodziny FRITZ! Jest to chyba najważniejsza funkcja zaraz po funkcji routera, chociaż mam wrażenie, że chyba ważniejsza. Mowa tutaj o telefonii. Czemu o telefonii, ponieważ od praktycznie początku, urządzenia z serii FRITZ!Box to głównie centralki telefoniczne, które na przestrzeni lat zyskiwały nowe funkcjonalności. Skąd pomysł na to, aby Router był systemem telefonicznym, wynika to głównie z kraju pochodzenia. AVM jako niemiecki producent mający mocną pozycję na lokalnym rynku, wyszedł po prostu naprzeciw zapotrzebowaniu. Niemcy zupełnie inaczej rozwijają się technologicznie i wiele z naszego punktu widzenia zabytkowych technologii ma się tam dobrze. Jak chociażby powszechnie używany FAX. Niemcy są mocno przywiązani do telefonii stacjonarnej zarówno analogowej jak i ISDN. Kto był u naszego zachodniego sąsiada, wie, że sieć komórkowa nie jest tak rozwinięta jak u nas, za to każdy ma praktycznie telefon stacjonarny. U nas natomiast poza firmami i seniorami mało kto go już posiada.

FRITZ!Box poza wsparciem dla telefonii analogowej oraz cyfrowej ISDN wspiera także VoIP, który w tej chwili tak naprawdę wypiera stare technologie analogowe, ze względu na jakość oraz możliwości konfiguracji. Nie da się zupełnie zrezygnować z telefonii stacjonarnej, szczególnie w firmach, gdzie nie sprawdza się telefonia mobilna, ze względu na potrzebę zarządzania połączeniami, przełączania czy nawet nagrywania i kolejkowania dzwoniących. FRITZ!Boxy wspierają VoIP praktycznie od zawsze, jak jeszcze mało kto wiedział co to jest SIP a synonimem VoIPa był raczkujący Skype.

Urządzenie posiada wbudowane dwa porty, umożliwiające podłączenie dwóch tradycyjnych analogowych aparatów telefonicznych. Oprócz tego, dzięki technologii DECT jest także bazą, do której można podłączyć do 6 słuchawek telefonicznych pracujących w standardzie DECT.

Do centralki możemy podłączyć standardową linię telefoniczną PSTN lub łącze ISDN, chociaż najrozsądniejszym sposobem wykorzystania możliwości telefonii we FRITZ!Box jest skonfigurowanie go z dowolnym operatorem VoIP. Centralka umożliwia nam standardowe realizowanie połączeń i wszystkie możliwości tradycyjnych centralek PBX, jak przekierowanie połączeń, blokady, ograniczenia identyfikację dzwoniących reguły połączeń itp. Jeżeli mamy więcej niż jeden numer, niezależnie czy to w technologii VoIP czy POTS możemy dowolnie kierować połączenia na dowolne końcówki. Jeżeli sześć telefonów DECT i dwa analogowe nam za mało, łatwo możemy dodać dodatkowe telefony w standardzie SIP, czy nawet tzw. Softphone (czyli aplikacje obsługujące protokół SIP na smartfonie czy telefonie) jako kolejne telefony współpracująca z naszą centralką. Możemy także użyć aplikacji dedykowanej Fon, która po zalogowaniu do naszego routera staje się automatycznie kolejnym telefonem.

Centralka umożliwia także obsługę faksów, działając jako serwer faxów i zapisujący otrzymane faxy na podłączonym dysku USB lub też wysyłając je e-mailem na nasz adres. Faksy możemy wysyłać za pomocą przeglądarki.

Poza obsługą faksów, możemy także skonfigurować sobie pocztę głosową dla naszych numerów. Jedną lub kilka w zależności od potrzeb. Automatyczne sekretarki mogą działać według harmonogramów, nagrywać wiadomości, bądź tylko podawać informacje. Podobnie jak w przypadku faksów, nagrania mogą być zapisywane na dysku oraz przesyłane e-mailem.

Jeżeli ktoś potrzebuje małej centralki telefonicznej o dość rozbudowanych możliwościach, FRITZ!Box myślę będzie idealnym rozwiązaniem, ponieważ typowe komercyjne centralki PBX wspierające pełną obsługę VoIP nie należą do najtańszych.

UŻYTKOWANIE

Powyżej postarałem się opisać podstawowe funkcje Routera FRITZ!BOX 6890 LTE. Teraz czas na wrażenia z użytkowania. Na co dzień używam Routera innej firmy z dość wysokiej półki i postanowiłem sprawdzić jak się będzie FRITZ!Box sprawował zamiast niego. Router był podłączony przez port WAN do łącza symetrycznego o przepustowości 1Gbps. Przez cały okres testów ani razu nie dostał zadyszki, mimo, że wielokrotnie łącze było wysycane raz w jedną a raz w drugą stronę. Przyznam się, że miałem lekkie obawy co do Wi-Fi, ze względu na to, że anteny są wbudowane wewnątrz urządzenia, jednakże ku mojemu zaskoczeniu FRITZ!Box dawał sobie radę nawet w najdalszych częściach mieszkania. Komputer wpięty do Wi-Fi 5GHz znajdujący się w tym samym pomieszczeniu, bez problemu łączył się na 1300Mbit/s a przy 2,4 GHz na 217 Mbit/s.

Speedtest wykazał przy tej konfiguracji odpowiednio 682/905 Mbit/s dla 5GHz oraz 146/167 Mbit/s dla 2,4GHz. Trochę jestem zaskoczony wynikiem dla 5GHz, gdzie wysyłanie było znacznie szybsze niż odbieranie danych. Wraz ze wzrostem odległości i ścian od routera, wartości te symetrycznie spadały.

W odległości 6m od routera oraz dzielącej nas podwójnej ściany, prędkość spadła do 351/263 Mbit/s a przy zwiększeniu odległości do 10m i kolejnej ścianie, prędkość pomiarów oscylowała w granicach 127/70,6 Mbit/s. W zestawieniu z moim routerem, który ma 8 zewnętrznych anten, wynik jest bardziej niż przyzwoity, bo mimo iż anteny (jak już wspomniałem) są wbudowane, zasięg a tym samym prędkość transmisji niewiele mu ustępuje.

W przypadku połączeń po kablu bezpośrednio do portu LAN routera, prędkość transmisji za każdym razem oscylowała w okolicach 1 Gbit/s.

Przy okazji dwutygodniowego wyjazdu w okresie urlopowym, zabrałem ze sobą router, w celu raz, że potestowania jak działa jako router mobilny a dwa, żeby mieć duże pokrycie sieci Wi-Fi. Odpalenie sieci ograniczało się tylko do włożenia karty SIM do slotu i włączeniu kreatora połączenia i wybraniu trybu pracy z Internetem mobilnym. Tak naprawdę więcej nie musiałem nic robić. Internet działał bardzo stabilnie, do tego stopnia, że w dni, kiedy non-stop lało, można było bez przeszkód oglądać Netflixa na smartTV. Przez cały okres urlopu nie trzeba było niczego resetować. Muszę niestety dodać łyżkę dziegciu, ponieważ zauważyłem jedną rzecz, że przy tym samym operatorze osiągałem znacznie słabsze wyniki na Speedtest niż na smartfonie. To samo zaobserwowałem już po powrocie, kiedy postanowiłem przyjrzeć się tematowi bliżej i sprawdzałem transfery nawet na tej samej karcie SIM. Na telefonie były nieraz trzykrotnie wyższe niż za pośrednictwem Routera.

Prawdopodobnie różnica wynika z samych modemów LTE. We FRITZ!Box modem LTE jest kategorii 6, gdzie w moim smartfonie kategorii 19 4x4 MIMO przy 20MHz co oznacza, że telefon może wykorzystywać równocześnie cztery strumienie danych co w praktyce przekłada się na dużo większe transfery. Trochę się zawiodłem, bo raczej od dużego routera oczekuje się większej przepustowości danych i lepszej jakości i parametrów transmisji niż w przypadku Smartfona.

Po tym jak miałem opanowany Internet i wszystko działało sprawnie, postanowiłem zobaczyć, jak działa NAS w wydaniu AVM, mając obok postawioną sprzętową macierz w celach porównawczych. Z dużym entuzjazmem zabrałem się do testów udostępniania zasobów sieciowych z dysku podłączonego do Routera. Niestety dość szybko mój entuzjazm opadł. Mimo, iż dysk podłączony był do portu USB 3.0 kopiowanie po sieci danych z dysku oscylowało w granicach 50MB/s - co daje jakieś 400Mbit/s, czyli mniej niż połowę realnej przepustowości sieci LAN po której komputer był podłączony do Routera. Kopiowanie plików na dysk podłączony do routera był jeszcze wolniejszy i oscylował w okolicach 25MB/s czyli jakichś 200Mbit/s. Aby wyeliminować problem z dyskiem podłączyłem go do portu USB w macierzy NAS Netgear - którą posiadam. W tym przypadku transfer w obie strony oscylował w okolicach 110MB/s co daje niecałe 900Mbit/s. Trochę zastanawia skąd tak niskie transfery przez port USB 3.0 we FRITZ!Box, czy to problem sprzętowy czy tylko jakieś niedopatrzenie w firmware. W każdym razie, trochę wolniej, niż bym się spodziewał, ale FRITZ!NAS działa tak jak powinien.

PODSUMOWANIE

Router FRITZ!Box 6890 LTE jest na pewno sprzętem z górnej półki. Mnogość funkcji powoduje, że tak naprawdę ciężko z nim konkurować, ponieważ nie jest to tylko router, ale centrum cyfrowego domu. Skupia w sobie wszystko co przeciętny a nawet ponadprzeciętny użytkownik potrzebuje, zachowując przy tym prostotę obsługi i łatwość konfiguracji. Przy zachowaniu łatwości obsługi i prostocie, producent nie zapomniał o bezpieczeństwie, cały czas udoskonalając sprzęt nowymi aktualizacjami, które są automatycznie dostarczane, bez potrzeby ingerencji w ten proces przez użytkownika. W każdej chwili możemy przejrzeć audyt bezpieczeństwa i sprawdzić, jakie porty są wykorzystywane, jakie usługi uruchomione i jakie urządzenia podłączone.

Dzięki dość prostej aplikacji na Smartfony MyFritz możemy zobaczyć co się dzieje na szybko z naszym Routerem, czy też sterować urządzeniami SmartHome.

Oczywiście nie jest to urządzenie idealne i pewne rzeczy wymagają dopracowania, aczkolwiek cały czas ewoluuje i się zmienia, co daje nadzieję, że pewne rzeczy da się poprawić programowo. Na pewno śmiało mogę powiedzieć, że jest to sprzęt niezawodny i na pewno wart rozważenia, jeżeli mamy szybkie łącze i potrzebujemy wydajnego Routera. Na pewno dodatkowe funkcjonalności znajdą też wielu zwolenników. Największą wadą tego sprzętu jest cena, ponieważ koszt tego sprzętu to 1499 złotych, jednakże routery tej samej jakości, nie mające nawet połowy funkcjonalności FRITZ!Box’a, kosztują podobnie a często nawet i więcej. Na sam koniec warto zaznaczyć, że producent jest tak pewny swojego sprzętu, że daje pięcioletnią gwarancję.

 

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

Przyłącza
  • Połączenie z radiową siecią szerokopasmową LTE za pomocą karty SIM LTE (mini SIM)
  • Dostęp do Internetu również przez UMTS/HSPA+ (3G)
  • 4 × Gigabit Ethernet (10/100/1000 Base-T, gniazdo RJ45) do komputera, konsoli do gier i sieci
  • 1 × Gigabit WAN do podłączenia do modemu kablowego/DSL/światłowodowego lub sieci
  • Punkt dostępowy WLAN IEEE 802.11ac, n, g, b, a dla komputera, notebooka, tabletu, smartfona
  • 1 x USB 3.0 do podłączania nośnika pamięci i drukarki
  • Baza DECT dla 6 telefonów bezprzewodowych
  • Wewnętrzna magistrala S0 do telefonów ISDN lub centralki telefonicznej ISDN, a także łącza bazującego na protokole IP
  • 2 porty a/b do podłączania telefonów analogowych, automatycznych sekretarek i faksu
LTE i DSL
  • Modem LTE kategorii 6 (FDD) z prędkością do 300 Mbit/s w Internecie
  • Poprzez UMTS/HSPA+ (3G) do 42 Mbit/s
  • Obsługa wielu pasm: 5 częstotliwości LTE oraz 2 UMTS (LTE: pasma 1, 3, 7, 8 i 20; UMTS: pasma 1 i 8)
  • Możliwość podłączenia anten zewnętrznych
  • Zintegrowany modem DSL do wszystkich połączeń VDSL lub DSL do 300 Mbit/s
  • W przypadku połączenia DSL opcjonalny automatyczny powrót do połączenia mobilnego
 Internet
  • Router LTE z zaporą sieciową/NAT, serwerem DHCP, klientem DynDNS, UPnP
  • Zapora sieciowa Stateful Packet Inspection z udostępnianiem portów, zapewniająca bezpieczne surfowanie w Internecie
  • Obsługa protokołów internetowych IPv4 oraz IPv6
  • Bezpieczny zdalny dostęp przez Internet za pomocą sieci VPN (IPSec)
  • Kontrola rodzicielska z ograniczeniem czasowym, czarną i białą listą
  • Zdalny dostęp przez https
 Wi-Fi
  • WLAN AC (do 1733 Mbit/s brutto, 5 GHz) i N (do 800 Mbit/s brutto, 2,4 GHz)
  • Kompatybilna z WLAN 802.11g, b i a
  • Powiększa sieć domową o WLAN Mesh – wystarczy połączyć kilka punktów dostępowych WLAN w jeden inteligentny system (od FRITZ!OS 6.90). Więcej informacji: pl.avm.de/mesh
  • Technologia antenowa MU-MIMO (Multiple-User Multiple In Multiple Out)
  • Zapewnione fabrycznie bezpieczeństwo dzięki włączonemu szyfrowaniu WPA2
  • Włączanie i wyłączanie sieci WLAN i podłączonych telefonów za pośrednictwem przycisków
  • Wi-Fi Protected Setup (WPS) zapewnia bezpieczne połączenia WLAN po naciśnięciu przycisku lub podaniu PIN-u
  • Dostęp do WLAN dla gości: możliwość bezpiecznego korzystania z Internetu przez znajomych i gości
  • Rozszerzenie zasięgu sieci bezprzewodowej WLAN za pomocą funkcji repeatera
  • Autokanał WLAN: automatyczne wyszukiwanie kanału bezprzewodowego WLAN, w którym nie występują zakłócenia
  • Tryb Eco WLAN zapewniający optymalną wydajność przy minimalnym zużyciu prądu
 Telefonia
  • Centralka telefoniczna ze stacją bazową DECT obsługującą do 6 telefonów bezprzewodowych
  • Sieć stacjonarnej telefonii analogowej lub ISDN zgodna ze standardem 1TR112/U-R2
  • Fabrycznie szyfrowana transmisja głosowa
  • Magistrala ISDN-S₀ do podłączenia telefonów ISDN/centralki telefonicznej ISDN
  • 2 porty a/b do podłączania telefonów analogowych, automatycznych sekretarek i faksu
  • Obsługa telefonii HD zapewniającej naturalne brzmienie głosu
  • DECT Eco: bezprzewodowa funkcja wyłączania oferująca najlepszą ergonomię
  • 5 zintegrowanych automatycznych sekretarek z przekierowaniem na e-mail (Voice-to-Mail)
  • Zarządzanie kontaktami z książki telefonicznej lokalnie lub online (Google, Apple iCloud itp.)
  • Funkcja faksu z przekierowaniem na e-mail (Fax-to-Mail)
  • Przekierowanie połączeń, połączenia wewnętrzne, połączenie konferencyjne, łączenie rozmówców
  • Blokada numerów, budzenie, elektroniczna niania, połączenia VIP i blokada dzwonienia
  • Telefonia internetowa zgodna z protokołem SIP wg RFC 3261
  • Rejestracja telefonów IP (LAN/WLAN) wg standardu SIP
  • FRITZ!App Fon do korzystania z telefonii stacjonarnej za pomocą smartfona
 Komfort w sieci domowej
  • Serwer multimediów udostępnia urządzeniom w sieci domowej muzykę, zdjęcia i filmy (DLNA, UPnP AV)
  • MyFRITZ! – bezpieczny dostęp do własnego urządzenia FRITZ!Box w podróży
  • FRITZ!NAS – pamięć masowa na wszystkie dane w sieci domowej
  • Zastosowania sieciowe, takie jak IPTV, Video on Demand i strumieniowanie multimediów, dzięki wydajnemu procesorowi dwurdzeniowemu
  • Kontrola rodzicielska, usługa Push Service, kontakty w chmurze, pamięć online
  • Dostęp do sieci WLAN dla gości – możliwość bezpiecznego korzystania z Internetu przez znajomych i gości
  • Wake on LAN przez Internet
  • Wsparcie urządzeń obsługujących DLNA
  • Funkcje Smart Home do pomiaru i przełączania zintegrowane w interfejsie użytkownika
  • Diody LED ściemniane ręcznie lub w zależności od światła otoczenia
Zawartość opakowania
  • FRITZ!Box 6890 LTE
  • Zewnętrznie przykręcane anteny radiowe (SMA)
  • Zasilacz z kablem o dł. 1,5 m
  • Kabel DSL o długości 4 m
  • Kabel telefoniczny/DSL o długości 4,25 m
  • Kabel sieciowy LAN o długości 1,5 m
  • Instrukcja instalacji
Cechy urządzenia
  • Wymiary (dł. x szer. x wys.): 250 x 48 x 185 mm
  • Średni pobór mocy: 9 - 10 W

 

Zalety:

  • Wygląd
  • Jakość wykonania
  • Wsparcie dla WPA3
  • Stabilne i szybkie Wi-Fi
  • SmartHome
  • Centrala telefoniczna
  • Obsługa wszystkich typów łącz internetowych (mobilne, ADSL, VDSL, xDSL, kablówka, światłowód)
  • Zdalny port USB
  • Mnogość funkcji
  • Rozbudowana analityka

Wady:

  • Uboga aplikacja na smartfony
  • Wolne działanie NAS
  • Wolny modem LTE
  • Zdalny Port USB wspierany tylko przez system Windows
  • Cena

 

 



O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...