Google zapowiada ...

Kolejnym krokiem w ewolucji ...

Android 14 dla ...

Google zapowiedziało kolejną ...

ASUS pokazał ...

Asus wprowadza na rynek ...

Google Wallet ...

W odpowiedzi na rosnące ...

Chrome OS zbierze ...

Chrome OS, znany z dostępu do ...

Ostateczny koniec ...

Fossil, kiedyś znaczący gracz ...

GeForce Now ...

NVIDIA GeForce Now, jedna z ...

Wygodniejsza ...

Steam Deck, przenośna konsola ...

Przeglądarka Arc ...

Przeglądarka internetowa Arc, ...

Meta będzie ...

Meta ogłosiła otwarcie ...

Wymóg dodatkowej ...

Użytkownicy Wear OS, którzy ...

Fairbuds - ...

W dzisiejszym świecie ...

Amazon rezygnuje z ...

“Just Walk Out” miała być ...

Shazam dla Wear OS ...

Aplikacja Shazam dla Wear OS ...

Meta wprowadza ...

Firma Meta ogłosiła istotne ...

Chrome dla Windows ...

Qualcomm przygotowuje się do ...

Znamy datę zmiany ...

Wyczekiwany przez wielu fanów ...

Google usuwa ...

Google podjęło kontrowersyjną ...

RECENZJA: Mija Blackboard LCD - czyli tablet do notowania od Xiaomi

Utworzono: 12 listopad 2020, 14:11 Autor :  
Część z Was pamięta pewnie zabawki z dzieciństwa, którymi były znikopisy. Ci, którzy nie znają, to były to tableciki po których można było pisać a po "odklejeniu" folii po której się pisało i przyczepieniu jej z powrotem, wszystko się czyściło. Xiaomii Moja LCD Blackboard jest swego rodzaju współczesną wersją takiego znikopisu.

R E K L A M A:
 

Czym jest tablet do notowania od Xiaomi?

Jest to tablet LCD dostępny w dwóch wielkościach 10 i 13,5 cala. Wykonany jest z rezystancyjnego ekranu LCD o matowej powłoce oraz plastikowej obudowy w kolorze białym. Przy czym jest to najzwyklejszy plastik ABS. Na wierzchniej stronie obudowy producent umieścił przycisk oraz przełącznik po jego prawej stronie. Od spodu urządzenia znajdziemy także kieszeń na baterię w formie pastylki. W zestawie jest też plastikowy rysik, który możemy magnetycznie przyczepić do tabletu. Rysik wykonany jest w całości z tworzywa sztucznego, bez żadnych widocznych dodatkowych elementów.

Mimo, że tablet posiada baterię, nie jest to do końca urządzenie elektronicznie. Tablet nie potrzebuje żadnego zasilania i nie znajdziemy w nim żadnych portów jak USB czy portu ładowania. Nie znajdziemy też żadnych bezprzewodowych technologii.

Tablet został wymyślony jako narzędzie do notowania rzeczy, których nie musimy trwale przechowywać. Wszystko co napiszemy bądź narysujemy na tablecie, będzie na nim tak długo, dopóki nie naciśniemy przycisku na froncie urządzenia. Przycisk ten służy do wyczyszczenia ekranu. I to tyle, jeżeli chodzi o używanie. Piszemy, naciskamy i znika. Jeżeli natomiast chcielibyśmy na dłużej zostawić nasze notatki, z pomocą przychodzi nam przełącznik znajdujący się z boku urządzenia. Służy on do blokady czyszczenia ekranu. Jego przełączenie, deaktywuje przycisk czyszczenia. Zapobiega to przypadkowemu wyczyszczeniu ekranu i skasowaniu notatek.

Wspomniałem, że urządzenie posiada baterię, więc pewnie wielu z Was chciałoby zapytać jak długo działa na baterii. Odpowiedź jest banalnie prosta… wiecznie. Wynika to z tego, że urządzenie nie potrzebuje do swojego działania zasilania. Prąd z baterii jest potrzebny wyłącznie do wyczyszczenia ekranu. Możemy wyciągnąć baterię i nadal pisać po tablecie. Nie będziemy jedynie mieli możliwości wyczyszczenia go.

Jak w takim razie działa bez prądu?

Urządzenie posiada rezystancyjny ekran LCD, który posiada warstwy elektrod z umieszczoną między nimi warstwą ciekłych kryształów. Wygląd ciekłych kryształów zmienia się w zależności od ich ułożenia i przeważnie są przezroczyste. W momencie przyłożenia siły, czyli nacisku na ekran np. rysikiem, odległość między elektrodami zmniejsza się co powoduje zmianę układu ciekłych kryształów i stają się one odblaskowe. Teraz wystarczy za ekranem LCD umieścić ciemne tło i mamy „notatnik”. W uproszczeniu, naciskając rysikiem czy innym przedmiotem na ekran, kryształy zmieniają swój „kolor”, który wyróżnia się na ciemnym tle, dzięki czemu możemy pisać aż nie zabraknie nam miejsca, bez potrzeby zasilania urządzenia. Aby wyczyścić ekran należy przyłożyć niewielki ładunek elektryczny do elektrod (między którymi znajdują się kryształy) który powoduje uporządkowanie ich położenia a tym samym przywraca je do pierwotnego stanu, czyli do przezroczystości.

W codziennym użyciu.

Posiadam zarówno 13,5 jak i 10 calową wersję i oba urządzenia idealnie spełniają zadania z myślą o których je kupowałem. Jedno zastąpiło tablicę szklaną na pisaki w kuchni, drugie służy mi jako notatnik chociaż bardziej jako lista zadań do zrobienia na dany dzień. W obu przypadkach sprawdzają się idealnie. Do wersji kuchennej przykleiłem magnesy, dzięki temu tablet jest przyczepiony do szafki kuchennej i wystarczy go chwycić i odkleić, żeby zostawić domownikom notatkę. Chociaż najbardziej wszyscy lubią po nim rysować. Ekran nie ma żadnych opóźnień czy sztucznego wygładzania znanego z tradycyjnych tabletów, ponieważ jest czysto mechaniczny i tam, gdzie dotkniemy rysikiem, tam zostaje ślad. Możemy podczas notowania spokojnie położyć na nim dłoń i nie zostanie po niej ślad. Tablet rozpoznaje też kilka poziomów nacisku, co na pewno będzie przydatne przy rysowaniu.

Xiaomi Mija tablet LCD do pisania, jest prostym urządzeniem z dużym potencjałem zarówno w pracy jak i w domu. Sprawdza się jako narzędzie do notowania jak i rodzinna tablica ogłoszeń. Na pewno też śmiało można kupić dziecku jako zabawkę rozwijającą kreatywność. Na pewno cena jest atrakcyjna, ponieważ 10” wersja kosztuje ok. 50 zł, natomiast 13,5” tablet około 80 zł. Ceny oczywiście dotyczą AliExpress, ponieważ urządzenia nie ma w oficjalnej polskiej dystrybucji. Można też znaleźć tablety Mija na Allegro, ale odpowiednio droższe.

Specyfikacja:

 • Materiał: ABS + LCD
 • Wymiary:
  • 10 calowy: 17,3cm x 24,4cm x 0,7cm
  • 13,5 calowy: 22,5 cm x 31,8cm x 0,7cm
 • Waga :
  • 10 calowy: 195g
  • 13,5 calowy: 345g
 • Waga rysika: 7g
 • Czas pracy baterii: 365 Dni 

Zalety:

 • Prosty
 • Tani
 • Spełnia swoje zadanie
 • Bezawaryjny
 • Rozpoznaje nacisk
 • Idealny jako kreatywna zabawka

Wady:

 • Brak polskiej dystrybucji

 O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...