mBank ze wsparciem ...

Nie trzeba było długo czekać ...

Spotify na ...

Na inteligentnych głośnikach ...

Garmin został ...

Niedawno Garmin zaliczył ...

PlayStation Network ...

Jak być może wiecie, od wielu ...

OnePlus pokazuje ...

Od paru lat panuje moda wśród ...

Ministerstwo ...

Nasi urzędnicy niestety znani ...

Death Stranding ...

W tym tygodniu miała miejsce ...

Microsoft kończy ...

Rozpoczęcie sprzedaży konsol ...

Oficjalny start ...

Od wielu miesięcy Microsoft ...

Światowa premiera ...

W połowie czerwca Xiaomi ...

Xiaomi oficjalnie ...

Od jakiego czasu w sieci było ...

Twisto wprowadza ...

Pandemia i ograniczenia w ...

Google uchyliło ...

Firma z Mountain View od ...

Bank Pocztowy ...

BLIK stał się dość powszechną ...

Alior z ...

Do większości aplikacji ...

Kolejne banki z ...

Millennium dość intensywnie ...

Nowy system ...

Już od dłuższego czasu z ...

Tarcze zegara na ...

Do tej pory tarcze zegara na ...

RECENZJA: Frederique Constant Horological Smartwatch

Utworzono: 18 kwiecień 2016, 09:04 Autor :  
Jest wiele osób, dla których typowy smartwatch to zbędny gadżet. Nie potrzebują bowiem delegacji telefonicznych powiadomień na nadgarstek, ani kolejnego urządzenia, które przynajmniej co kilka dni trzeba będzie ładować. Ponadto niektórzy nie mogą sobie pozwolić na noszenie na nadgarstku jakiegoś błyskającego kolorowym ekranem dziwactwa, gdyż obracają się w kręgach, w których właściwy zegarek na ręce jest wyznacznikiem statusu jego posiadacza. Co jeśli chcieliby oni móc korzystać choćby z funkcjonalności trackera fitness? Większość takich gadżetów obrasta chamskim plastikiem, które nijak prezentować się będą, gdy wysuną się spod rękawa marynarki od Armaniego.

  

R E K L A M A:
 

 

 

To właśnie dla nich szwajcarscy producenci zegarków, tworzą takie namiastki smartwatchów, łącząc klasyczne zegarki z modułami odpowiedzialnymi za zliczanie kroków, czy analizę snu. Nie dość że zazwyczaj nie wymagają one zbyt częstego ładowania - co kilka, kilkanaście miesięćy wymienia się baterię, to wyglądem nie odstają od innych luksusowych zegarków. Jednym z pierwszych dostępnych na rynku fitness trackerów, zaklętych pod postacią analogowego zegarka, jest Frederique Constant Horogical Smartwatch, którego mieliśmy okazję przez kilka dni nosić na ręce.

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test 1

 

Bezsprzecznie Frederique Constant Horogical Smartwatch jest pięknym zegarekiem. Stalowa pozłacana koperta o zaokrąglonych krawędziach, z wypukłym szafirowym szkłem osłaniającym tarczę. Na jej dużej powierzchni, poza rzymskimi cyframi oddanymi z wysoką dokładnością, mamy jeszcze mały zegar, z przedziałką od 0 do 100 oraz 1 do 31, na którym obserwować można postępy w osiągnięciu założonego celu aktywności na dany dzień oraz aktualną datę. Koperta ma 42mm średnicy i 13,35mm grubości. Zegarek jest też wodoodporny do 5 atmosfer. Poza złotą edycją ze skórzanym paskiem są jeszcze 4 inne modele z tej serii:

 

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test kolekcja

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test 8

 

Pasek zegarka wykonany jest z prawdziwej skóry, z ciekawą pod względem funkcjonalnym sprzączką. Otóż posiada ona wyżłobienie na pasek, na którego dnie umieszczono dwa bolce, pasujące do rozstawu otworów w pasku - w ten sposób można przesuwać pasek, ustalając jego długość. Po zamknięciu klamry, zwalnia się ją dwoma małymi przyciskami, po obu stronach.

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test 11

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test 3

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test 6

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test 4

 

Na boku zegarka znajduje się tylko jeden przycisk, który służy do aktywacji modułu Bluetooth, przełączania trybu monitorowania z aktywności w sen oraz wyciszania budzika. Ten ostatni nie ma nic wspólnego ze standardowym budzikiem telefonu - programuje się go osobno. Jakież było moje zdziwienie, kiedy ustawiłem go po raz pierwszy. Spodziewałem się alarmu wibracyjnego, tymczasem zegarek zaczął wydawać cichy sygnał dźwiękowy - całe szczęście było to zwykłe "bip bip", a nie jakaś donośna melodia.

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test 2

 

Oprogramowanie

 

Aby zarządzać funkcjami smartwatcha musimy zainstalować aplikację o nazwie MotionX w naszej komórce (Android lub iOS). Pozwala ona na:
- sprawdzanie ilości wykonanych kroków
- długości snu i ustalanie celu dla tych dwóch aktywności
- synchronizacja wskazówek z czasem telefonu
- a także przeglądanie witryny producenta
- konfigurowanie ustawień użytkownika (jednostki miar, waga, wzrost, płeć itd).

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test MotionX main Frederique Constant Horological Smartwatch test MotionX web

(po lewej główny ekran MotionX, po prawej dostęp do strony producenta z poziomu aplikacji - ikonka z logo firmy na dolnym pasku)

 

Przycisk z plusem po lewej stronie dolnego paska, otwiera menu "actions", gdzie uzyskujemy dostęp do ustawień oraz pozostałych opcji (patrz poniżej).

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test MotionX actions Frederique Constant Horological Smartwatch test MotionX settings

 

Aby zegarek połączył się z telefonem, trzeba wcisnąć przycisk korony, celem wybudzenia modułu Bluetooth. Jego trzykrotne wciśnięcie sprawi, że wskazówki zegarka tymczasowo ustawią się na inną strefę czasową - tę którą wybraliśmy w ustawieniach.

 

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test MotionX worldtimer

 

Zegarek potrafi sam przełączyć się z trybu snu w tryb aktywności, po wykonaniu 250 kroków. Ale aby wprowadzić go do trybu monitorowania snu, należy przytrzymać przycisk korony. Jeśli zapomnimy to zrobić, można w samej aplikacji wprowadzić wstecznie godzinę zapadnięcia w sen i pobudkę - po prostu kolejnego dnia. Zegarek potrafi monitorować sen zarówno gdy mamy go na nadgarstku, jak i gdy leży pod poduszką - ale tryb ten trzeba wybrać z góry w ustawieniach MotionX.

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test MotionX sleepmodeFrederique Constant Horological Smartwatch test MotionX alarms

(przełączenie trybu monitorowania snu/aktywności, a po prawej ustawienia alarmu)

 

Można zapisywać również drzemki (powernap) w ciągu dnia - służy do tego celu specjalny przycisk wewnątrz aplikacji. Tak samo można zapisywać poszczególne treningi, aby wiedzieć ile kroków wykonaliśmy w konkretnym czasie (tryb stopera - patrz poniższy zrzut).

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test MotionX powernap Frederique Constant Horological Smartwatch test MotionX stopwatch

 

Gdy zdarza nam się siedzieć zbyt długo bez ruchu, można aktywować alarm, który motywował nas będzie do wstania z kanapy i zwiększenia aktywności. Konfigurujemy to w menu "get active alert".

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test MotionX active alert

 

Gdy chcemy podejrzeć szczegóły aktywności czy snu, to na główny ekranie MotionX wciskamy wskaźnik Activity lub Sleep. Otwiera się wtedy wykres przedstawiający zebrane przez zegarek dane. Porównujemy je z odczytami zbieranymi w tym samym czasie przez fitness tracker Misfit Shine (zrzuty po prawej).

 

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test MotionX activ 22 Frederique Constant Horological Smartwatch test Misfit activ 22

 

 

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test MotionX activ 23 Frederique Constant Horological Smartwatch test Misfit activ 23

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test MotionX activ 24 Frederique Constant Horological Smartwatch test Misfit activ 24

 

Nie ma co oczekiwać identycznych wyników, a jeśli wierzyć porównaniu trackerów, o którym pisaliśmy niedawno, to Misfit Shine akurat należy do jednego z mniej dokładnych urządzeń tego typu. Stąd być może wykresy generowane przez zegarek Frederique Constant mogą być bliższe rzeczywistości.

Oto porównanie zapisu snu dla tych dwóch urządzeń:

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test MotionX sleep 23  Frederique Constant Horological Smartwatch test Misfit sleep 23

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test MotionX sleep 24  Frederique Constant Horological Smartwatch test Misfit sleep 24

 

 

Tutaj wyniki są porównywalne, ale wtedy gdy dodać wartość "obudzony" do "lekkiego snu" w przypadku Horological Smartwatch. Wtedy mniej więcej wypada tyle samo co "lekkiego snu" w Misfit. Co do ilości przebudzeń itd, to testowany zegarek chyba nieco przesadza, choć przyznam szczerze, że faktycznie jakieś 5 razy w ciągu nocy musiałem wstawać do płaczącego dziecka - stąd też zapisy snu są takie "poszarpane".

Obok przycisków Activity oraz Sleep na głównym ekranie MotionX, jest jeszcze przycisk Coach. Generuje on podsumowanie nie dla poszczególnych dni, ale całego wybranego okresu.

 

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test MotionX coach 3

 

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test MotionX coach 1 Frederique Constant Horological Smartwatch test MotionX coach 2

 

 

Dane zbierane przez MotionX można udostępnić aplikacji zdrowotnej Apple, która wykorzysta je do swoich pomiarów i podsumowań.

 


Podsumowanie

 

Ja od jakiegoś czasu nosiłem różne zegarki elektroniczne, które miały nieco mniejsze koperty - dla porównania na poniższym zdjęciu mój ulubieniec Pebble Steel.

Ponadto wydawało mi się, że złoty zegarek jakoś nie do końca jest w moim stylu, stąd obawiałem się, czy się do niego przyzwyczaję. Z tym akurat nie było żadnego problemu - po 2 dniach czułem jakbym nosił go latami. Jedyne co w samym noszeniu nieco mi doskwierało, to sprzączka. Wystająca po bokach paska stalowa ramka, która mocno przylegała do skóry, np. w czasie pracy na komputerze, kiedy nadgarstek spoczywał na blacie, wrzynała się na tyle mocno, że po dłuższej chwili stawało się to nieprzyjemne. Mam wrażenie, że pasek powinien być po prostu grubszy, aby zrównał się poziomem z krawędzią metalu sprzączki.

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test 16

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test 13

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test 14

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test 15

 

Ogólnie nie miałem żadnych innych problemów w czasie użytkowanka tego zegarka. Zawsze szybko łączył się z telefonem i synchronizował dane. Ponarzekać mogę jedynie na interfejs aplikacji MotionX, który do zbyt intuicyjnych i przejrzystych nie należy.

Na koniec wspomnieć muszę jeszcze na temat samego pudełka w którym przychodzi testowany zegarek. Obite jest ono prawdziwą skórą, pięknie obszyte z nadrukowanym logo producenta.

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test 19

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test 18

 

Jak dla mnie brakuje w tym zegarku funkcji powiadomień - choćby zwykłych wibracji w czasie nadchodzącego połączenia czy SMSa. Szczególnie że w samej nazwie występuje słowo smartwatch, co może być tutaj potraktowane jako nadużycie. Ale gdyby tak było, to na pewno Frederique Constant Horological Smartwatch nie mógłby pochwalić się 2,5 letnim czasem życia na baterii. Po tym okresie należy odwiedzić zegarmistrza, który otworzy kopertę i wymieni znajdującą się tam baterię. Jak już jesteśmy w temacie otwierania zegarka, to dowiedziałem się, że moduł trackera występuje tutaj jako osobny element, który stosunkowo łatwo można wymienić. Istnieje zatem szansa, że kiedyś producent zaoferuje opcję upgrade'u jego funkcjonalności. Choć chyba jeszcze nie w najbliższej przyszłości, zważając na to, że zapowiedziany na ten rok nowy model, wydaje się oferować identyczne możliwości.

 

Frederique Constant Horological Smartwatch test 5

 

Cena w zależności od wersji kolorystycznej i zastosowanego paska, kształtuje się od 4399zł do 5499zł z VAT za testowany przez nas egzemplarz. Za dostarczenie Frederique Constant Horological Smartwatch do testów, dziękujemy firmie JanebaTime z Wrocławia - dystrybutorowi wielu znanych marek zegarków.

 

 

Zalety:

 • jakość wykonania
 • dobrze leży na dłoni
 • dbałość o szczegóły
 • nietuzinkowa sprzączka
 • bardzo długi czas pracy na baterii
 • potencjalna możliwość upgrade modułu "smart" w przyszłości
 • funkcja motywująca do ruchu przy zbyt długim siedzeniu
 • klasyczny luksusowy wygląd

Wady:

 • sprzączka wrzynająca się w dłoń przy oparciu
 • nieintuicyjny interfejs aplikacji
 • brak powiadomień
 • brak wibracji
 • brak automatycznego wykrywania snu

 Komentarze::DISQUS_COMMENTS
Jakub Kańczugowski :: kanczug

Pasjonat mobilnych technologii, związany z branżą od 2001 roku. Uczestniczył w rozwijaniu pierwszych portali internetowych poświęconych palmtopom, smartfonom i innym komputerom kieszonkowym. Współzałożyciel PDAclub.pl oraz CyfrowyJa.pl, swego czasu publikujący w wielu pismach branżowych jak Mobility, Twoja Komórka, Mobile Computing, czy też CHIP.  Nieuleczalny gadżeciarz, uzależniony od Kickstartera oraz IndieGoGo. Wielki fan ubieralnych technologii, nie rozstaje się ze swoim smartwatchem i iPhonem, nie wychodzi z domu bez bateryjnej ładowarki, zestawu kabli z różnymi końcówkami i mobilnego routera.

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...