Nowy odkurzacz ...

Roborock zaprezentował na CES ...

Nest Hub w końcu z ...

Google ogłosiło, że ich ...

Gemini trafi ...

Google przygotowuje się do ...

Aplikacja Philips ...

Philips Hue Sync rozszerza ...

Smart ring z ...

Smart pierścionki zrobiły ...

Pojawił się nowy ...

Niedawno pojawiło się nowe ...

Meta przyznaje się ...

Meta pracuje nad aktualizacją ...

Zmiany w ...

Android Auto 13.4, który jest ...

Jakie zmiany ...

OnePlus planuje wprowadzenie ...

Pogodynki wkrótce ...

Google wprowadziło nową ...

Home Assistant ...

Home Assistant wprowadził na ...

Steam Deck OLED od ...

Valve ogłosiło, że Steam Deck ...

Google ...

Google zaprezentowało Android ...

Link to Windows na ...

Microsoft rozpoczął wdrażanie ...

Żabka z ...

Drukarki w polskich domach to ...

Google Wallet na ...

Google Wallet udostępnia nowe ...

Google publikuje ...

Google udostępnia nową wersję ...

Philips Hue z ...

Philips Hue pozwala nareszcie ...

Spotify ogranicza ...

Spotify dołącza do Twittera, ...

Meta ułatwia ...

Meta wprowadziła nowe funkcje ...

RECENZJA: HTC Re - czyli peryskop do zdjęć

Utworzono: 08 wrzesień 2015, 08:09 Autor :  
Wakacje dla niektórych się już co prawda skończyły, aczkolwiek w dzisiejszych czasach na wakacje jeździ się nie tylko latem, ale praktycznie cały rok. Poza wrażeniami przywozimy z wakacji gigabajty zdjęć, czy więc poza zwykłym aparatem cyfrowym, potrzebujemy czegoś więcej? Jak np. „peryskop” HTC Re?

R E K L A M A:
 

Praktycznie każdy ma dziś smartfona, który posiada lepszą lub gorszą kamerę. Czy zatem potrzebujemy jeszcze jeden aparat? Wiele osób powie: po co, jednakże rozwiązanie firmy HTC, które już jakiś czas jest na rynku, może w niektórych sytuacjach z powodzeniem zastąpić lub uzupełnić nasz sprzęt fotograficzny.

Czym jest HTC Re?

HTC Re jest sportowo/lifestyle-ową kamerą, swoim kształtem przypominającą peryskop. Jest to trochę zaskakujący produkt jak na HTC, które do tej pory bardziej kojarzone było ze smartfonami niż z kamerami, jednakże swoją konstrukcją i nietuzinkowym wyglądem przykuwa uwagę.

HTC Re jest to kamera 16MPix, posiadająca szerokokątny obiektyw, o 146 stopniowym kącie widzenia i rozmiarze 1/2.3" oraz przysłonie f/2.8. Kamera wykonana jest z błyszczącego plastiku, który mam wrażenie, że będzie się łatwo rysował - poza obiektywem kamery, który został zabezpieczony metalowym pierścieniem.

 

 

Na obudowie urządzenia znajdziemy tylko dwa przyciski. Jeden to spust migawki, drugi służy do przełączania trybów pracy. Poza przyciskami, są jeszcze otwory na mikrofon i głośnik, oraz dwie diody LED sygnalizujące tryb pracy. W dolnej części znajdziemy standardowe złącze 1/4”, które pozwala przykręcić kamerę na dowolny statyw. Poza tym złączem na spodzie jest jeszcze port microUSB, służący do ładowania kamery oraz zgrywania z niej zdjęć, a także ukryty pod klapką slot na kartę pamięci microSD.

 

 

Zasilanie zapewnia wbudowany w urządzenie 850 mAh akumulator wystarczający na ok 1500 zdjęć lub 1,5h filmu. Kamera posiada także Bluetooth 4.0 i moduł Wi-Fi 802.11a/b/g/n, z funkcją Wi-Fi Direct.

HTC Re umożliwia poza robieniem zdjęć, kręcenie filmów w rozdzielczości FullHD (1920x1080 / 1080p) przy 30 kl./s, oraz przechwytywanie klipów w trybach slow-motion i timelapse w rozdzielczości HD 720p. Dzięki certyfikacji IPX7 możemy kręcić nią także pod wodą, przez 30 minut do 1 m, bez dodatkowych osłon.

Kamera zapakowana jest w pudełko o kształcie walca, zamknięte z jednej strony przezroczystą kopułą, przez co bez otwierania wygląda już dość intrygująco i zwraca na siebie uwagę w sklepie.

 

 

W zestawie z urządzeniem dostajemy:

  • instrukcję obsługi
  • przewód USB-microUSB
  • kartę microSD 8GB (zamontowaną fabrycznie w urządzeniu)
  • smycz na rękę
  • nakrętkę 1/4" zakrywającą złącza a równocześnie służącą do zamontowania smyczy
  • plastikową podstawkę umożliwiającą postawienie stabilne kamery na stole, która tak naprawdę jest częścią opakowania

 

 

Po wyciągnięciu z opakowania i naładowaniu urządzenia możemy praktycznie bez zbędnych czynności zacząć jej używać. Kamerę obsługuje się dwoma wspomnianymi wcześniej klawiszami. Pierwszy duży jest po prostu spustem migawki i naciśnięcie go powoduje zrobienie zdjęcia, co kamera sygnalizuje dźwiękiem. Dłuższe przytrzymanie spustu powoduje rozpoczęcie nagrywania wideo, które sygnalizowane jest miganiem diody znajdującej się w przycisku migawki, na kolor czerwony. Dłuższe przytrzymanie przycisku z przodu urządzenia, powoduje przełączenie trybu nagrywania wideo ze standardowego na slow-motion. Sygnalizowane jest to zarówno dźwiękiem, jak i zaświeceniem się diody zarówno z przodu jak i na migawce na kolor niebieski.

Dzięki szerokokątnemu obiektywowi nie musimy tak naprawdę celować w fotografowany bądź nagrywany obiekt, bo 149 stopni „widzenia” powoduje, że na pewno złapiemy w obiektyw to, co chcieliśmy uchwycić.

Jeżeli natomiast chcemy użyć bardziej zaawansowanych opcji bądź mieć podgląd tego, co filmujemy, musimy już sparować urządzenie ze smartfonem. HTC Re dogaduje się bez problemu zarówno z urządzeniami pracującymi pod kontrolą Androida jak i iOS.

Po pobraniu i uruchomieniu dedykowanej aplikacji, urządzenie jest wyszukiwane po Bluetooth, i dopiero wtedy jest aktywowany moduł Wi-Fi. Wtedy też aplikacja poprosi nas, abyśmy podłączyli smartfona do sieci Wi-Fi generowanej przez kamerę. Przy pierwszym podłączeniu będziemy mogli nadać naszej kamerze własną nazwę oraz ustawić własne hasło do połączenia. Kamera głównie komunikuje się ze smartfonem poprzez Wi-Fi, a Bluetooth służy tylko do zainicjowania tego połączenia. Po poprawnym podłączeniu się do kamery aplikacja wyświetli nam wszystkie możliwe opcje oraz będziemy mieli podgląd na żywo obrazu z kamery, a także dostęp do zdjęć i nagrań.

 

 

 

Aplikacja umożliwia nam zmianę rozdzielczości kręconych filmów czy też robionych zdjęć, zmianę ustawień audio czy też nazwy i hasła połączenia z kamerą. Ważną opcją, którą możemy włączyć jest stabilizacja obrazu oraz tryb ultra wide, czyli po prostu „rybie oko”, które ogarnia maksymalne pole widzenia kamery.

 

 

 

Jednakże, jeżeli nie podoba nam się ten efekt możemy go wyłączyć i mieć normalne zdjęcia kosztem trochę mniejszego pola widzenia. Jeśli zapomnimy wyłączyć tryb ultra-wide to nie ma tragedii, gdyż aplikacja w przeglądarce zdjęć ma funkcję usuwania „rybiego oka” ze zrobionych już zdjęć.

 

 

Pisałem wcześniej o trybie time-lapse, czyli upływie czasu. Tryb ten jest osiągalny jedynie z poziomu aplikacji, ale po uruchomieniu go, nie musimy trzymać odpalonego programu i włączonego smartfona, ponieważ dalej idzie już automatycznie. Maksymalny czas nagrania w tym trybie to 1,5 godziny. Niestety, mimo że „upływ czasu” składa się tak naprawdę z serii zdjęć robionych co określony interwał czasu, to wynikowy plik wideo jest tylko w 720p co jest sporym rozczarowaniem.

 

 

 

 

Aplikacja przygotowana przez HTC umożliwia nam też strumieniowe przesyłanie obrazu do serwisu YouTube. Wystarczy zalogować się na swoje konto Google.

 

 

Bardzo przydatną funkcją, którą możemy włączyć w naszym peryskopie, jest archiwizacja zdjęć. Wystarczy wskazać, z jaką siecią bezprzewodową ma się kamera łączyć, spiąć aplikację ze swoim kontem w serwisie Dropbox i od tego momentu wszystkie zdjęcia będą wrzucane do chmury, jak tylko Re będzie w zasięgu zapamiętanej sieci Wi-Fi.

 

 

 

HTC Re jest bardzo przyjazna w użytkowaniu, wystarczy nacisnąć spust migawki, aby ją wybudzić i już można robić zdjęcia. Jej konstrukcja powoduje, że naturalnie leży w dłoni i w odróżnieniu od klasycznych aparatów czy smartfonów, nie potrzebujemy używać do jej obsługi drugiej ręki. Dodatkowo, dzięki smyczy na rękę, nie musimy się martwić, że wypadnie nam z ręki.

 

 

Muszę wspomnieć też o tym, co najważniejsze, czyli jakości zdjęć czy filmów. Przy słonecznej pogodzie, czy też dobrym świetle, 16 megapikselowa matryca CMOS zapewnia bardzo dobrej jakości zdjęcia i nagrania wideo. Są one ostre, posiadają dobry kontrast i dobrą ekspozycję - praktycznie nie ma się do czego przyczepić. Natomiast jak tylko zrobi się ciemniej, zaczyna być gorzej. Przy kiepskim oświetleniu widać sporą utratę jakości i pojawiają się szumy. Tak samo spada jakość wideo, które w słabym oświetleniu kamera kręci tylko w 720p.

Nie tylko filmy w słabym oświetleniu są w jakości 720p, ale również wszystkie materiały kręcone w trybie Slow-Motion. O ile wielu producentów kamer czy smartfonów stosuje trick, że większa liczba klatek na sekundę dla Slo-Mo osiągana jest przez jednoczesne pogorszenie rozdzielczości - jest to dla mnie zrozumiałe, ale to, że nocne nagrania wideo oraz Timelapse są tutaj zapisywane tylko w 720p – już nie. Mogę jedynie podejrzewać, że spowodowane jest to ograniczeniami sprzętowymi bądź wydajnościowymi samej kamery.

Nagrania sample Dzień:

 

Nagrania sample Noc:

 

Nagrania sample Slow-Motion:

 

Nagrania sample Timelapse:

 

Nagrania sample Pod Wodą:

 

Sama kamera przez cały okres używania sprawowała się bardzo dobrze, bez zacięć czy innych dziwnych zachowań. Producent cały czas rozwija urządzenie, ponieważ średnio co 2 miesiące wychodzi nowa aktualizacja firmware kamery, poprawiająca znalezione błędy czy usprawniająca pracę urządzenia. Największą chyba frajdę jednak sprawia używanie kamery w wodzie. Zabrałem ją na basen i muszę przyznać, że robienie zdjęć ze znajomymi w parku wodnym jest świetną zabawą, a jeszcze lepszą oglądanie nagranych materiałów wspólnie.

Podsumowując, jeżeli nie zamierzamy robić zdjęć czy nagrywać wideo w nocy, czy przy szaroburej pogodzie, to Kamera Re firmy HTC sprawdzi się świetnie, jako urządzenie zabierane na wypady nad wodę, poza miasto czy po prostu na wakacje. Łatwość jej użycia powoduje, że nie musimy pozować do zdjęć a ujęcia i filmy nią robione są przez to spontanicznie, co uatrakcyjnia nasze wspomnienia z wakacji. Jedyną niedogodnością podczas jej używania jaką zauważyłem, to dość słabo świecące diody LED, pokazujące status urządzenia, ponieważ w słońcu ciężko zauważyć, jaki tryb aktualnie mamy włączony. Niestety na tle konkurencji cenowo wypada dość słabo, bo 649,00 PLN to trochę sporo jak na taką kamerę.

 

 

 

Zalety:

ilustracja  Wykonanie
ilustracja  Łatwa obsługa
ilustracja  Dobra jakość zdjęć w dobrym świetle
ilustracja  Dobrze leży w ręce
ilustracja  Wodoodporny
ilustracja  Certyfikat IP67
ilustracja  Współpraca z iOS i Android
ilustracja  Design

Wady:

ilustracja  Cena
ilustracja  Timelapse w 720p
ilustracja  Slow-Motion w 720p
ilustracja  Nagrywanie przy słabym świetle w 720p
ilustracja  Kiepska jakość przy słabym oświetleniu
ilustracja  Słaby mikrofon
ilustracja  Mało widoczne diody LED

 



O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...