Ministerstwo Cyfryzacji przedstawia mDokumenty

Utworzono: 27 listopad 2016, 11:11 Autor :  
Już jakiś czas temu Ministerstwo Cyfryzacji informowało o pracach nad umożliwieniem weryfikacji naszej tożsamości z użyciem telefonu zamiast plastikowego dowodu czy prawa jazdy. Kilka dni temu w końcu poznaliśmy szczegóły projektu o nazwie mDokumenty.

Fani nowych technologii będą niestety zawiedzeni - projekt ma się opierać na przestarzałych SMSach, a dokładniej wysyłaniu jednorazowego kodu na nasz telefon (numer trzeba wcześniej zarejestrować w systemie), który będziemy dyktować urzędnikom czy przedstawicielom służb w celu weryfikacji naszej tożsamości.

Pomysł dosyć słaby i ja osobiście zamiast dyktować mój numer, a następnie jednorazowy kod, wolę już jednak mieć przy sobie dowód lub prawo jazdy, bo zwyczajnie prościej będzie je pokazać. mDokumenty mogą się przydać zasadniczo tylko w celu uniknięcia kary, gdy zapomnimy zabrać prawa jazdy.

Dodatkowo taka, a nie inna konstrukcja sprawia, że zweryfikujemy się w ten sposób jedynie w instytucjach państwowych, a więc do banku, ubezpieczyciela, prywatnego lekarza, etc., nadal będzie trzeba nosić klasyczny dowód.

Podsumowując, jestem rozczarowany. Liczyłem na rozwiązanie na miarę XXI wieku, z którego będzie można skorzystać wszędzie. Tymczasem dostaliśmy pomysł rodem z poprzedniej epoki, przydatny jedynie w kontaktach z państwem (czyli dla wielu ludzi góra kilka razy w roku).

Źródło: Cashless.plKomentarze::DISQUS_COMMENTS 545 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...