Nowy dowód osobisty już wymaga zmian

Utworzono: 18 sierpień 2019, 19:08 Autor :  
Nowa wersja dowodu osobistego wprowadzona do obiegu w tym roku nie ma szczęścia. Najpierw były problemy z procesem produkcyjnym (brakowało podpisy cyfrowego u osób o niego wnioskujących), co skutkowało koniecznością ponownego wyrobienia tysięcy dokumentów.

Potem okazało się, że warstwa elektroniczna nie spełnia wymogów ustawy (brakowało w niej imion rodziców oraz nazwiska rodowego). Ostatnio natomiast Unia Europejska zdecydowała się do pewnego stopnia ujednolicić dowody osobiste w krajach członkowskich wprowadzając pewne minimalne wymagania i nasz nowy dowód ich nie spełnia.

Mowa o umieszczeniu na fizycznym dokumencie dwuliterowego kodu kraju wydającego dokument (u nas „PL”) na tle unijnych symboli (tj. dwunastu żółtych gwiazd na białym tle). Ponadto warstwa elektroniczna ma zawierać dwa odciski palców (podobnie jak w wypadku paszportów).

Ten drugi wymóg jest jednak o tyle problematyczny, że wyklucza wnioskowanie o nowy dowód przez internet (bo odciski, tak jak przy wniosku o paszport, muszą być zeskanowane w urzędzie).

Źródło: Tabletowo.plKomentarze::DISQUS_COMMENTS 567 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...