Opcja zastrzegania PESELu już dostępna, choć na razie niewiele znaczy

Utworzono: 26 listopad 2023, 16:11 Autor :  
W maju pisaliśmy, że na urzędową opcję zastrzegania PESELu przyjdzie nam jeszcze poczekać mniej więcej rok. Niedawno jednak Ministerstwo Cyfryzacji dość niespodziewanie udostępniło tę funkcję w przeglądarkowej wersji mObywatela.

W aplikacji mobilnej mObywatela opcja ma się pojawić w połowie grudnia. Ponadto zastrzeżenia można także dokonywać w Urzędzie Gminy.

Niestety, to co pisaliśmy w maju zasadniczo nadal jest prawdą. Mimo dostępności opcji zastrzegania PESELu dla obywatela, instytucje takie jak banki, firmy pożyczkowe czy notariusze nie muszą obecnie się tym zastrzeżeniem przejmować. Ustawa mówi bowiem, że dopiero od 1 czerwca 2024 roku będą miały obowiązek sprawdzać stan zastrzeżenia PESELu.

Teraz mogą więc go sprawdzać, ale jeśli tego nie zrobią, nie spotkają ich z tego tytułu żadne kary.

Źródło: SekurakKomentarze::DISQUS_COMMENTS 519 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...