Ministerstwo Cyfryzacji i PZU z konkurencją dla eDO App

Utworzono: 26 lipiec 2020, 16:07 Autor :  
Nasi urzędnicy niestety znani są z tego, że rzadko potrafią zrobić coś dobrze i w sposób przemyślany. Przykładem tego może być chociażby kwestia potwierdzania naszej tożsamości w internecie. Przez lata temat był olewany przez ministerstwa i urzędy, więc wzięły się za to firmy (zarówno prywatne, jak i państwowe).

To z kolei poskutkowało wieloma rozwiązaniami, przez co każde wspiera inne firmy i metody potwierdzania tożsamości. Mamy mojeID od KIRu, które do poświadczenia tożsamości wykorzystuje banki (ale nie wszystkie ją wspierają). Mamy eDO App (od państwowej PWPW), które wymaga posiadania nowego e-dowodu i jak na razie w porównaniu do mojeID trudno trafić na wspierające ją usługi.

Kilka dni temu zaś okazało się, że nagle Ministerstwo Cyfryzacji się przebudziło i dostrzegło potrzebę stworzenia stosownego rozwiązania. Umożliwiono więc potwierdzanie tożsamości w internecie z wykorzystaniem aplikacji mObywatel (by z niej korzystać trzeba mieć profil zaufany). Do tej pory można było tak robić jedynie w fizycznych lokalizacjach (zamiast pokazywania plastikowego dowodu). Z nowej opcji skorzystało na razie tylko państwowe PZU w serwisie mojePZU.

Tym samym mamy więc już trzy niekompatybilne ze sobą rozwiązania, choć najłatwiej użytkownikowi jest zdobyć mObywatela (wystarczy profil zaufany i instalacja aplikacji). By korzystać z eDO App wielu musi wyrobić nowy dowód, zaś dostęp do mojeID zależy od naszego banku i sami niewiele możemy w tej kwestii zrobić (poza przeniesieniem konta).

Źródło: Cashless

Tag :


Komentarze::DISQUS_COMMENTS 460 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...