Centralne zastrzeganie PESELu dopiero za rok

Utworzono: 21 maj 2023, 13:05 Autor :  
Nowa wersja aplikacji mObywatel, która ma niedługo zostać udostępniona, miała oprócz równoważności z fizycznym dowodem osobistym wprowadzić również możliwość wygodnego zastrzegania naszego PESELu by utrudnić zaciąganie na nas pożyczek przez nieuprawnione osoby.

Co prawda funkcja od początku miała pojawić się chwilę po udostępnieniu nowej wersji programu (jesienią tego roku), ale niestety właśnie ogłoszono, że opóźnienie będzie jednak o wiele większe - według najnowszych informacji podanych przez Ministerstwo Cyfryzacji, centrala opcja zastrzegania PESELu pojawi się dopiero w czerwcu przyszłego roku.

Dla przypomnienia, rozwiązanie będzie polegało na tym, że banki i SKOKi będą musiały sprawdzić, czy PESEL osoby wnioskującej o pożyczkę, leasing czy nowe konto nie został zastrzeżony w bazie rządowej. Gdyby tego nie zrobiły, a dana osoba dokonała zastrzeżenia, z automatu nie będą mogły się od niej domagać spłaty powstałych w ten sposób zobowiązań. Niestety, nie jest jasne czy ta zasada obejmuje również parabanki.

Podobny obowiązek dotyczyć ma notariuszy przy sporządzaniu dokumentów dotyczących nieruchomości oraz telekomów przy wyrabianiu duplikatów kart SIM.

Źródło: CashlessKomentarze::DISQUS_COMMENTS 402 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...