Udział Linuxa wśród użytkowników Steama przekroczył macOS

Utworzono: 06 sierpień 2023, 11:08 Autor :  
Mimo ostatnich wysiłków mających na celu zachęcić twórców gier AAA do udostępniania ich na komputerach Mac, Apple to niespecjalnie wychodzi. Owszem, kilka głośnych tytułów zostało wydanych (chociażby Resident Evil Village czy Death Stranding), ale poza tym nic się nie zmieniło.

Dodatkowym ciosem w plany Apple są wyniki ostatniej ankiety Steama, czyli największego sklepu z grami cyfrowymi dla komputerów. W nich bowiem udział systemu macOS (do tej pory był drugi po Windowsie) pierwszy raz spadł poniżej Linuksa.

Niewątpliwie stało się tak dzięki Steam Deckowi, który działa pod kontrolą Linuksa (gry z Windowsa są uruchamiane dzięki oprogramowaniu Proton współtworzonym przez Valve), a jednocześnie jest na tyle prosty w obsłudze, że nie odstrasza nawet mniej technicznych graczy.

Apple niewątpliwie nie pomaga wysiłek jaki trzeba włożyć w portowanie gier - nie dość, że to inny system, to jeszcze inna architektura (ARM zamiast x86 z pecetów). Natomiast udział w rynku (szczególnie, że posiadaczy Maków chcących na nich grać jest zapewne jeszcze mniej) jest niewielki w porównaniu do Windowsa (zaś wszyscy posiadacze Steam Decka raczej mają zamiar na nim grać).

Źródło: Ars TechnicaKomentarze::DISQUS_COMMENTS 222 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...