Mastercard zapowiada rezygnację z pasków magnetycznych

Utworzono: 22 sierpień 2021, 09:08 Autor :  
Mimo, że w wielu krajach Europy już od dawna praktycznie nie używa się pasków magnetycznych w kartach płatniczych (wykorzystywany jest chip), to nadal są one umieszczane na plastikach wydawanych w tych regionach. Wyjaśnienie jest oczywiście proste - to na wypadek podróży do kraju, który jeszcze nie unowocześnił swoich terminali czy bankomatów.

Przez długi czas najbardziej znanym krajem z takim problemem były Stany Zjednoczone, w których adopcja płatności zbliżeniowych i nowoczesnych terminali szła bardzo opornie. Paski magnetyczne ułatwiają niestety przestępcom zadanie, ponieważ dość łatwo skopiować z nich dane i je wykorzystać (w przeciwieństwie do informacji z chipa).

Dlatego Mastercard ogłosił w końcu plan odejścia od stosowania pasków magnetycznych w kartach ze swoim logo. Proces ma się zacząć w 2024 roku, kiedy to banki i fintechy ze Starego Kontynentu nie będą miały obowiązku wydawać kart z paskami (ale zachowają jeszcze taką opcję). Następnie w 2027 z tego obowiązku zostaną zwolnione instytucje z USA, zaś w 2029 roku już żadna nowa karta z logo MC ma nie mieć paska (by w 2033 ostatecznie wszystkie zniknęły z rynku po wygaśnięciu starych).

Na razie nie wiadomo jaki harmonogram przyjmie w tej kwestii Visa, największy konkurent Mastercarda w Europie.

Źródło: Cashless



Komentarze::DISQUS_COMMENTS 357 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...