Firefox zaczyna domyślnie włączać szyfrowanie DNSa

Utworzono: 29 luty 2020, 13:02 Autor :  
Od niedawna coraz większy nacisk kładzie się na szyfrowanie zapytań do serwerów DNS. Dlaczego? Ponieważ pozwalają ona łatwo ustalić dostawcy naszego łącza (czy podsłuchującym nasz ruch) jakie witryny odwiedzamy. Zarówno Google jak i Mozilla zaczęły pracować nad implementacją szyfrowania tych zapytań w swoich przeglądarkach.

W obu już można ją testować, ale Mozilla kilka dni temu ogłosiła rozpoczęcie procesu włączania szyfrowania zapytań DNS u swoich użytkowników. Na pierwszy ogień idą użytkownicy mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Przez najbliższych kilka tygodni Mozilla będzie u nich stopniowo włączać wykorzystanie protokołu DNS-over-HTTPS, by upewnić się, że nie wywoła to żadnych skutków ubocznych.

Później zapewne proces ruszy w kolejnych regionach. USA wybrano prawdopodobnie jako pierwsze, ponieważ tamtejsi dostawcy internetu są znani z braku poszanowania prywatności swoich klientów i sprzedawania ich danych (w tym historii przeglądania) innym firmom bez możliwości zablokowania czegoś takiego przez klienta.

Źródło: Ars TechnicaKomentarze::DISQUS_COMMENTS 524 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...