Chrome zaczyna udostępnianie szyfrowanego DNSa wszystkim użytkownikom

Utworzono: 24 maj 2020, 10:05 Autor :  
W ostatnich dniach lutego informowaliśmy o rozpoczęciu procesu stopniowego włączania szyfrowanego wariantu protokołu DNS (DNS-over-HTTPS) w Firefoksie. Kilka dni temu zaś podobny proces rozpoczęło Google wraz z udostępnieniem przeglądarki Chrome w wersji 83.

W przeciwieństwie do Firefoksa, Google nie zdecydowało się na udostępnianie w kolejnych regionach. Zamiast tego typowo dla siebie będzie aktywować tę opcję kolejnym grupom losowych użytkowników.

Chrome zawiera też nieco bardziej rozbudowany mechanizm automatycznego “upgrade’u” do szyfrowanego DNSa w zależności od używanych aktualnie serwerów. Poza dość typowym trzymaniem listy powiązań adresów IP klasycznych serwerów DNS z adresami serwerów DNS-over-HTTPS, sprawdzany będzie też status kontroli rodzicielskiej (jeśli będzie aktywna, nie nastąpi konwersja do szyfrowanego protokołu) oraz to, czy komputer jest w zarządzanym środowisku (np. w firmie).

Gdy Google włączy u nas obsługę szyfrowanego DNS, w sekcji Bezpieczeństwo ustawień przeglądarki znajdziemy przełącznik oraz możliwość ręcznego ustawienia własnego adresu serwera DNS-over-HTTPS.

Źródło: GoogleKomentarze::DISQUS_COMMENTS 263 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...