Zapowiedziano sporo nowości dla gogli Oculus Quest

Utworzono: 31 październik 2021, 09:10 Autor :  
W tym tygodniu Facebook nie tylko ogłosił zmianę nazwy swojej firmy “matki”, ale też zapowiedział sporo nowości dla gogli Quest. Przede wszystkim ostatecznie poddano się z wciskaniem do nich na siłę Facebooka i w przyszłym roku ma pojawić się możliwość korzystania z nich z samym kontem Oculus/Meta, bez łączenia ich z profilem na Facebooku.

Zapowiedziano też spore zmiany w środowisku domowym Questa. Zmieni ono nazwę na Horizon Home i ma niedługo pozwalać na pojawianie się w nim naszych znajomych w celu korzystania wspólnie z aplikacji czy oglądania filmów (na pewno w aplikacji Oculusa, nie wiadomo czy znajdzie się wielu chętnych deweloperów firm trzecich na dodanie takiej opcji do swoich aplikacji).

W dalszej przyszłości Horizon Home ma także oferować większe możliwości personalizacji (obecnie możemy tylko wybierać z kilku preinstalowanych środowisk i na tym personalizacja się kończy).

Przy okazji zapowiedziano też zwiększenie ilości miejsc, w których pojawi się opcja zapraszania znajomych by do nas dołączyli oraz dodanie obsługi połączeń głosowych do wbudowanego klienta Facebook Messsenegera.

Zapowiedziano także dodanie pełnoprawnej obsługi aplikacji PWA do Questa. Będą one dostępne w sklepie Oculusa (zarówno głównym, jak i sekcji App Lab). Dzięki temu skróty do usług takich jak Slack czy Dropbox będziemy mogli mieć bezpośrednio w bibliotece aplikacji zamiast dopiero w przeglądarce internetowej. Niestety, na razie nie wiadomo, kiedy możliwość zgłaszania aplikacji PWA do sklepu zostanie otwarta dla wszystkich.

Co ważne, w ten sposób zgłaszane mogą być także aplikacje WebXR, czyli wykorzystujące wirtualną czy rozszerzoną rzeczywistość (czyli w teorii, np. serwisy VOD z filmami 360 stopni). Nie będziemy więc ograniczeni do “płaskich” serwisów. Niestety, nie wspomniano o oficjalnej obsłudze aplikacji Androidowych, o czym plotkowano jakiś czas temu. Pierwsze PWA (Facebook, Instagram, Smartsheet, i Spike) powinny już być w sklepie, a wkrótce powinny do nich dołączyć także Dropbox, Monday.com, MURAL, My5 (tylko w Wielkiej Brytanii), PlutoTV oraz Slack.

Na koniec zapowiedziano też nowy system kopii zapasowych danych aplikacji trzecich w chmurze. Po fiasku poprzedniego, który deweloperzy musieli implementować ręcznie, zdecydowano się pójść drogą Google’a na Androidzie (na którym zresztą system gogli bazuje) - domyślnie kopiowane będą wszystkie dane aplikacji do 100 MB, a programiści mogą ewentualnie to zablokować w całości lub jedynie dla wybranych plików. Użytkownicy również będą mieli opcję wyłączenia tej funkcji. Nowy system ma się pojawić w aktualizacji systemu gogli oznaczonej numerkiem 35.

Źródło: OculusKomentarze::DISQUS_COMMENTS 517 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...