Wiemy już jakie Chromebooki na pewno nie będą obsługiwać aplikacji Linuksowych

Utworzono: 17 czerwiec 2018, 12:06 Autor :  
Google już od jakiegoś czasu pracuje nad umożliwieniem uruchamiania aplikacji pisanych dla Linuksa na urządzeniach z systemem Chrome OS, o czym oficjalnie poinformowano w połowie maja. Wówczas nie było jednak jasnej informacji odnośnie kompatybilności poszczególnych urządzeń z nową funkcją.

Zmieniło się to kilka dni temu, gdy Google zaktualizowało dokument z informacjami na temat Crostini (tak nazywa się projekt pozwalający uruchamiać aplikacje Linuksowe na Chrome OS). W nowej wersji pojawiła się lista modeli, które na pewno nie będą obsługiwać nowej technologii wraz z uzasadnieniem.

Jak na razie uzasadnienia są dwa - dane urządzenie ma procesor Intela z rodziny Bay Trail albo jądro Linuksa w wersji 3.10 lub starszej. W pierwszym wypadku problem polega na tym, że wersja wspomnianych układów stosowana w Chromebookach nie miała sprzętowego wsparcia dla wirtualizacji (jest wymagana przez Crostini). W drugim zaś, Google zwyczajnie nie chce portować kodu wymaganego przez Crostini aż tak daleko wstecz (jest on obecny domyślnie jedynie w wersji 4.4 lub nowszej).

Na wspomnianej liście znalazły się następujące urządzenia: Acer Chromebook 15 (2015), AC700, C7, C730, C730E, C735, ASUS C200, C300, Dell Chromebook 11 (2015), HP Chromebook 11 G3, G4, Pavilion Chromebook 14, Lenovo 100S, N20, Thinkpad 11e(2014), Samsung Chromebook 2 11, Series 3, 5, Toshiba Chromebook 2, Aopen Chromebox, Chromebase.

Pozostałe nadal wspierane modele powinny otrzymać wsparcie dla uruchamiania aplikacji Linuksowych (innych wymagań niż wspomniane powyżej Google nie chce narzucać), choć niestety nie podano żadnych terminów.

Źródło: xda-developersKomentarze::DISQUS_COMMENTS 510 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...