Rowerom od VanMoof grozi elektroniczna "śmierć"

Utworzono: 16 lipiec 2023, 09:07 Autor :  
Mamy coraz więcej smart urządzeń, jednak w ostatnim czasie coraz więcej z nich do działania wymaga łączności z serwerem producenta. To rodzi problem, co się stanie, kiedy producent albo zniknie, albo zwyczajnie serwery wyłączy.

Taki problem może niedługo dotknąć właścicieli rowerów elektrycznych od firmy VanMoof, która ma problemy z regulacją swoich zobowiązań i grozi jej bankructwo. Niestety, zdecydowała się ona tak zaprojektować system odblokowywania swoich rowerów, że wymaga on łączności z jej serwerami. Jeśli więc padną, to nie da się odblokować.

Do akcji wkroczyła więc konkurencja. Firma Cowboy stworzyła nieoficjalną aplikację, pozwalającą zapisać lokalną kopię zapasową klucza kryptograficznego używanego do odblokowywania rowerów (to w celu jego zdobycia potrzebna jest łączność z serwerem) na wypadek bankructwa VanMoofa. Trzeba to jednak zrobić, póki serwery działają.

Program na razie dostępny jest tylko dla iOS (w planach jest jednak wersja dla Androida) i na razie obsługuje jedynie starsze rowery VanMoofa (obsługa nowszych ma się dopiero pojawić).

Ta sytuacja, że trzeba bacznie sprawdzać co kupujemy (szczególnie w wypadku droższych gadżetów). W końcu nie chcemy raczej wydać kilku tysięcy złotych, by po dwóch latach skończyć z przysłowiowym przyciskiem do papieru, bo serwery przestały działać.

Źródło: The VergeKomentarze::DISQUS_COMMENTS 476 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...