Profil Zaufany w końcu zintegrowany z mObywatelem

Utworzono: 16 kwiecień 2023, 14:04 Autor :  
Niestety, nasze państwo ma problem z wdrażaniem usług cyfrowym w spójny sposób. Widać to było chociażby po wdrożeniach Profilu Zaufanego, mObywatela i e-Dowodu - wszystkie trzy pozwalają na potwierdzenie naszej tożsamości.

Jednak szczególnie na początku, różne strony rządowe wspierały różne metody. Bywało, że do jednej usługi można było zalogować się tylko profilem zaufanym, w innej już był dostępny profil i e-Dowód (e-Dowód przez jakiś czas też miał dwie niezależne metody - czytnikiem podłączanym do komputera oraz aplikację eDO App), a Twój e-PIT oferował do tego jeszcze autoryzację mObywatelem.

Dopiero po jakimś czasie do strony logowania Profilem Zaufanym uniwersalnie dodano opcję logowania e-Dowodem (w tym aplikacją eDO App), co powinno być tak zrealizowane od samego początku (gdyby ktoś nad tym wszystkim panował). Nadal zostawała jednak kwestia mObywatela.

Ten dopiero kilka dni temu doczekał się w końcu integracji z Profilem Zaufanym w zakresie logowania - od teraz w aplikacji mObywatel możemy potwierdzać logowania na Profil Zaufany zamiast przestarzałych, zawodnych i niebezpiecznych haseł jednorazowych przesyłanych SMSami. Jak jednak przystało na nasze państwo, włączenie tej funkcji nie jest intuicyjne.

Należy zalogować się do swojego Profilu Zaufanego na tej stronie, a następnie klikamy na opcję “Szczegóły profilu” w panelu po lewej stronie i dalej na “Zmień metodę autoryzacji”. W tym momencie możemy zostać poproszeni o przedłużenie ważności profilu zaufanego, dopiero po wykonaniu tego procesu możemy wrócić (taką samą drogą) i tym razem po kliknięciu tej opcji otrzymamy możliwość zmiany kodów SMSowych na powiadomienia w mObywatelu.

W samej aplikacji programiści przynajmniej zdawali sobie sprawę, że serwery i kod programu mogą być zawodne i nawet jeśli nie otrzymamy powiadomienia z prośbą o potwierdzenie logowania czy innej operacji, wystarczy że sami otworzymy program i otworzymy w nim skrzynkę odbiorczą (ikonka w prawym górnym rogu programu), tutaj znajdziemy listę oczekujących operacji do potwierdzenia.

Przy okazji na wyżej podlinkowanej stronie można też włączyć informacyjne powiadomienia push w mObywatelu związane z naszym Profilem Zaufanym, np. o zbliżającej się dacie jego wygaśnięcia, zmianach w naszych danych czy o nieudanych próbach logowania.

Źródło: Tabletowo.plKomentarze::DISQUS_COMMENTS 435 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...