Matter - długo oczekiwana unifikacja w świecie smart home?

Utworzono: 15 maj 2021, 15:05 Autor :  
Jak być może wiecie, w dzisiejszych czasach jest bardzo trudno o wspólny dla wszystkich producentów standard. Firmy wolą raczej tworzyć własne, zamknięte ekosystemy, aby zmusić w ten sposób użytkowników do kupowania tylko ich produktów.

Czasem jednak firmom po czasie udaje dojść do porozumienia. Wygląda na to, że tak może być w różnej maści urządzeniami smart home. Półtora roku temu największe firmy takie jak Apple, Google czy Amazon dołączyły do Zignee Alliance w celu stworzenia wspólnego standardu łączności wspomnianych urządzeń. Wówczas roboczo nazwano go CHIP (Connected Home over IP).

Od tamtego czasu jednak zapadła na ten temat cisza, aż do mijającego tygodnia. Kilka dni temu ogłoszono bowiem, że CHIP to od teraz Matter i pierwsza wersja nowego protokołu ma wspierać łączność z wykorzystaniem sieci Ethernet, Wi-Fi, Google Thread oraz Bluetooth LE (jak widać brakuje Zigbee), zaś urządzenia z certyfikatem Matter mają być kompatybilne z Asystentem Google, Alexą, SmartThings od Samsunga oraz HomeKit od Apple.

Zmieni się też nazwa organizacji. Zigbee Alliance to od teraz Connectivity Standards Alliance. Pierwsze urządzenia z obsługą Matter mają się pojawić w późniejszej części tego roku. Przy czym nie będziemy musieli wszystkiego wymieniać - wsparcie można dodać do istniejących urządzeń poprzez aktualizację oprogramowania. Udostępnienie takowej zapowiedziała już chociażby firma Signify, która odpowiada za Philips Hue czy WiZ.

Źródło: Android PoliceKomentarze::DISQUS_COMMENTS 1169 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...