Alexa będzie płatna?

Utworzono: 21 styczeń 2024, 14:01 Autor :  
Nie od dziś wiadomo, że Google oraz Amazon mają problemy z monetyzacją swoich wirtualnych asystentów. Firmy liczyły z jednej strony na wieczny wzrost sprzedaży inteligentnych głośników i ekranów, a z drugiej na zarabianie na pośredniczeniu w dokonywaniu z ich pomocą zakupów czy zamówień z restauracji.

Tymczasem w pierwszym przypadku rynek się dość szybko nasycił, zaś w drugim okazało się, że ludzie tych urządzeń używają przede wszystkim do prostych czynności jak uruchomianie minutników przy gotowaniu, budzików, odtwarzanie poradników gotowania czy sterowanie inteligentnym domem. Prawie nikt natomiast nie robił głosowo zakupów, ani nie zamawiał dostawy jedzenia.

Zaczęły się więc kombinacje z monetyzacją samych asystentów. Amazon planuje wprowadzić na rynek płatną wersję Alexy, która ma być oparta na zaawansowanej generatywnej sztucznej inteligencji (jak ChatGPT, Google Bard czy Microsoft Copilot). Jednak według anonimowych pracowników Amazona, projekt napotyka na liczne trudności techniczne i organizacyjne, które mogą opóźnić jego premierę.

Alexa Plus, jak ma się nazywać płatna usługa, ma oferować użytkownikom bardziej naturalną i płynną interakcję z Alexą, która będzie w stanie zrozumieć złożone polecenia i kontekst rozmowy. Amazon zapowiedział taką możliwość w ubiegłym roku, pokazując demo nowej wersji Alexy, która nie wymagała aktywacji słowem “Hey Alexa” i potrafiła obsłużyć wiele żądań dotyczących różnych aplikacji w jednym zdaniu.

Jednak nowa Alexa nie spełnia jeszcze oczekiwań jakościowych i często odpowiada wymijająco, zbyt długo lub niedokładnie. Ponadto, wewnątrz Amazona panuje napięcie i spór między zespołami pracującymi nad oryginalną Alexą a tymi odpowiedzialnymi za nową wersję. Pierwsi chcą wykorzystać istniejący model językowy Alexy, który jest jednak zbyt skomplikowany i ograniczony, podczas gdy drudzy chcą przenieść nową Alexę na nowy stos technologiczny, co może jednak wymagać więcej czasu i zasobów.

Innym wyzwaniem dla Amazona jest przekonanie użytkowników do płacenia za Alexę, która dotychczas była darmowa. Amazon planuje wprowadzić Alexa Plus 30 czerwca, ale data ta może ulec zmianie. Nie wiadomo też, ile ma kosztować subskrypcja usługi. Niektórzy pracownicy Amazona obawiają się, że ludzie, którzy już płacą za inne usługi Amazona, takie jak Amazon Music, nie będą chcieli dodatkowo płacić za nową Alexę.

Źródło: Ars TechnicaKomentarze::DISQUS_COMMENTS 700 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...