Windows zyska wsparcie dla DNS-over-HTTPS

Utworzono: 26 listopad 2019, 18:11 Autor :  
Od kilku już lat kładzie się coraz większy nacisk na ochronę naszych danych w sieci i nie rozdawanie ich byle komu. Tymczasem historia odwiedzanych przez nas domen internetowych (w postaci zapytań DNS tłumaczących je na adresy IP) była przesyłana nieszyfrowanym tekstem.

Dostęp do niej więc miał nasz dostawca internetu oraz każdy, kto trafił do naszej sieci. Od niedawna trwają jednak prace nad dwoma nowymi standardami (DNS-over-TLS/DoT oraz DNS-over-HTTPS/DoH), które mają tę sytuację zmienić.

Jak na razie na poziomie systemowym obsługę jednego z nich (DNS-over-TLS) zyskał jedynie Android w wersji 9 “Pie”. Wszędzie indziej (iOS, Windows, macOS, etc.) trzeba korzystać z dodatkowych aplikacji by szyfrować swoje zapytania. Jednak przynajmniej w wypadku okienek może się to niedługo zmienić.

Microsoft właśnie ogłosił plany dodania obsługi standardu DNS-over-HTTPS do Windows 10. Firma jednak od razu ostrzegła, że nie będzie to proste ze względu na konieczność zapewnienia zgodności z narzędziami używanymi przez administratorów sieci w firmach do konfiguracji komputerów.

W pierwszej fazie Gigant z Redmond planuje zaimplementować DNS-over-HTTPS podobnie jak Google w swojej przeglądarce Chrome - system będzie miał mapę tradycyjnych serwerów DNS oraz ich szyfrowanych odpowiedników. Kiedy użytkownik będzie korzystać z jednego z nich (czy to dostanie jego adres od telekomu, czy też ustawi go ręcznie) system automatycznie będzie korzystał z szyfrowanego połączenia.

W przyszłości ma się pojawić osobne ustawienie pozwalające wprost podać adres serwera DNS-over-HTTPS, którego chcemy używać. Niestety, na razie nie wiadomo kiedy zaczną się testy, o udostępnieniu finalnej wersji z nową funkcją nie wspominając.

Źródło: MicrosoftKomentarze::DISQUS_COMMENTS 210 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...