Microsoft zaprezentował Windows 365 - własną usługę z wirtualnym komputerem w chmurze

Utworzono: 18 lipiec 2021, 10:07 Autor :  
Od jakiegoś czasu było wiadomo, że Microsoft pracuje nad zaoferowaniem usługi komputera w chmurze działającego pod kontrolą tradycyjnego Windowsa. Oczywiście takie rozwiązania były dostępne już wcześniej, nawet od samego Microsoftu w ramach platformy Azure, ale zazwyczaj nie były tak proste w konfiguracji i wymagały zaopatrzenia się osobno w licencję na Windowsa.

Windows 365 natomiast ma pozwalać na stworzenie gotowego wirtualnego komputera z Windows 10 (lub 11 w przyszłości) za pomocą kilku kliknięć, z licencją na system wliczoną już w abonament. Jeśli ktoś jednak liczył na streaming gier w ten sposób, to będzie musiał obejść się smakiem.

Zapowiedziane konfiguracje wirtualnych komputerów nie pozwalają raczej na granie i są przeznaczone przede wszystkim do pracy biurowej, w najlepszym razie dla programistów - skonfigurować będzie można od 2 GB do 32 GB RAMu, od 64 GB do 512 GB dysku oraz do 8 wirtualnych procesorów. Informacji o grafice nie podano.

Cen początkowo również nie podano, ale w jednej z prezentacji znalazł się zrzut ekranu pokazujący cenę za jedną z konfiguracji - 31 $ (około 120 zł bez VATu) miesięcznie za dwa wirtualne procesory, 4 GB RAMu oraz 128 GB dysku (w tym licencja na Windows 10). Ceny innych konfiguracji poznamy dopiero w dniu startu usługi, czyli 2 sierpnia.

Na razie usługa ma być też dostępna jedynie dla klientów firmowych (aczkolwiek mogą to być jednoosobowe działalności). Nie podano czy i kiedy pojawi się wersja przystosowana do użytkowników indywidualnych.

Źródło: The Verge (1), (2)Komentarze::DISQUS_COMMENTS 146 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...