Valve pokazało odświeżonego Steam Decka z ekranem OLED

Utworzono: 12 listopad 2023, 15:11 Autor :  
Dość niespodziewanie Valve pokazało w tym tygodniu odświeżoną pierwszą generację Steam Decka, która zamiast dotychczasowego dość kiepskiego ekranu LCD ma już wymarzony przez wielu OLED (w dodatku z obsługą HDR, choć bez VRR). To jednak nie koniec zmian.

Prócz ekranu, nowa wersja ma APU w nowszym procesie technologicznym 6 nm (reszta jego specyfikacji się nie zmieniła, więc zysk będzie głównie na temperaturach), szybszą pamięć (6400 MT/s), większą baterię o pojemności 50 Wh (Valve mówi, że zmieściła się dzięki temu, że ekran OLED jest cieńszy niż LCD) oraz nowszy moduł Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.3 (teraz z samodzielną anteną).

Jeśli chodzi o sam ekran, to obsługuje on odświeżanie z częstotliwością 90 Hz (i tak jak do tej pory możemy ręcznie ustawiać jej poziom). Przy wyświetlaniu materiałów SDR może osiągać jasność maksymalną 600 nitów, zaś przy HDR już 1000 nitów. Jest też minimalnie większy (7,4 cala zamiast 7,0), co pozwoliło zmniejszyć grubość obramowania ekranu.

Z drobnostek można jeszcze wspomnieć pomarańczowy przycisk zasilania (wcześniej był czarny) i kolorową diodę LED (w oryginale była tylko biała). Powstała też limitowana edycja z przezroczystą obudową i większą ilością pomarańczowych akcentów (np. kratkami wentylacyjnymi czy częścią analogów), ale niestety będzie sprzedawana tylko w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Zwiększa się też zróżnicowanie poszczególnych wersji. Do tej pory bowiem zasadniczo nie opłacało się kupować droższych wersji, gdyż różniły się zasadniczo tylko dyskiem (który dużo taniej można było wymienić samemu) oraz w najdroższym wydaniu dodatkowo antyrefleksyjnym pokryciem ekranu oraz lepszym etui w zestawie.

Teraz się to zmieni, ponieważ wspomniane wyżej ulepszenia nie dotarły do najtańszego modelu za 1900 zł. Co prawda Vale kończy z bazowym modelem wyposażonym w 64 GB pamięci eMMC (pozostałe zapasy magazynowe można kupić w obniżonej cenie 1700 zł), ale w jego cenie wchodzi dotychczasowy model LCD z 256 GB wbudowanej pamięci NVMe, a nie odświeżona wersja OLEDem.

Decydując się teraz na droższą wersję zyskujemy więc już nie tylko pamięć, ale także ekran OLED, większą baterię, szybsze Wi-Fi (choć aby odczuć w praktyce różnicę przy pobieraniu gier trzeba by mieć gigabitowy światłowód) czy nieco mniej grzejące się APU.

Sprzedaż nowej wersji w sklepie Steam ruszy już 16 listopada. Obniżone ceny na dotychczasowe modele już weszły w życie.Komentarze::DISQUS_COMMENTS 496 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...