WinlatorXR: pecetowe gry na goglach Meta Quest

Utworzono: 17 marzec 2024, 10:03 Autor :  
W świecie wirtualnej rzeczywistości (VR) pojawia się nowy przełom dzięki WinlatorXR, eksperymentalnemu emulatorowi Windowsa, który umożliwia uruchamianie gier pecetowych bezpośrednio na Meta Quest bez potrzeby streamingu ich z komputera jak do tej pory.

WinlatorXR, oparty na emulatorze Winlator, pozwala na uruchamianie aplikacji i gier Windows na urządzeniach z systemem Android. Najnowsza integracja z Meta Quest otwiera nowe możliwości dla graczy, którzy teraz mogą cieszyć się grami PC natywnie na swoich goglach Quest. To historyczny krok, ponieważ wcześniej konieczne było połączenie zestawu Quest z komputerem lub przesyłanie gier z PC do zestawu.

Twórca WinlatorXR, Luboš Vonásek, zademonstrował możliwości emulatora w filmie na YouTube, grając w System Shock 2. Emulator obsługuje tryb płaski (flat mode) i tryb VR. W trybie płaskim analog służy jako kursor myszy, co zapewnia precyzyjniejszą kontrolę niż wskazywanie całym kontrolerem. W trybie VR ruchy głowy są przekształcane w ruchy myszy, co według Vonáska pozwala na pewnego rodzaju doświadczenie 3DoF. Analog jest używany do aktywacji klawiszy strzałek, co umożliwia poruszanie się w grach jak w porcie VR. Można przełączać się między trybem płaskim a VR w dowolnym momencie, naciskając lewy analog.

Vonásek zauważa, że wsparcie dla 6DoF teoretycznie jest możliwe i może zostać dodane później. Twórca nie komentuje wydajności, ale można przypuszczać, że tylko bardzo stare i graficznie proste gry PC mogą być emulowane na goglach Quest.

WinlatorXR ma status eksperymentalny, ale jeśli chcesz go wypróbować, plik APK można pobrać z Google Drive. Luboš Vonásek jest znanym deweloperem dla gogli Quest. Stworzył między innymi Pi Launcher dla Quest (rozwój zakończony), wersję VR emulatora PSP PPSSPP oraz immersyjny tryb 180 stopni dla CitraVR.

Źródło: Mixed NewsKomentarze::DISQUS_COMMENTS 855 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...