Windows w wersji ARM niedostępny na Apple M1 przez Qualcomma?

Utworzono: 28 listopad 2021, 11:11 Autor :  
Gdy Apple pokazało pierwsze komputery Mac z procesorami ARM własnej produkcji, wielu zastanawiało się jak będzie wyglądać kwestia uruchamiania na nich systemu Windows. Co prawda nie jest on już tak potrzebny jak kiedyś (gdy wiele chociażby rządowych serwisów działało tylko w Internet Explorerze), ale nadal część aplikacji jest dostępna tylko dla okienek.

Niestety, okazało się to problematyczne. Co prawda w wirtualnej maszynie da się to zrobić (choć wprost wspiera to tylko Parallels oraz UTM), to jest to problematyczne pod względem licencyjnym - Windows dla ARM wymaga odrębnej licencji od wersji zwykłej i nie można jej indywidualnie kupić, jest sprzedawana tylko razem z urządzeniem z preinstalowanym systemem. Bezpośrednia instalacja i dual boot natomiast w ogóle nie są możliwe.

Ostatnio pojawiła się wiadomość, która być może wyjaśnia dziwne podejście Microsoftu do tej kwestii - otóż Gigant z Redmond miał umowę na wyłączność z Qualcommem. Dlatego z jednej strony nie widzieliśmy żadnych urządzeń z Windowsem dla ARM i procesorami innymi niż Snapdragon, a z drugiej Microsoft nie oferował oficjalnej drogi do instalacji tej edycji okienek na innych sprzętach.

Ta umowa ma jednak niedługo wygasnąć (konkretna data nie jest znana), dzięki czemu z jednej strony będziemy mogli zobaczyć komputery działające pod kontrolą Windows 11 z procesorami Samsunga czy MediaTeka, a z drugiej być może Microsoft w końcu pozwoli legalnie instalować system na innych urządzeniach jak chociażby wspomniane komputery Mac z układami M1.

Źródło: xda-developersKomentarze::DISQUS_COMMENTS 290 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...