Grupa Chamberlain blokuje usługom smart home dostęp do swoich inteligentnych drzwi garażowych

Utworzono: 12 listopad 2023, 15:11 Autor :  
Duże i wiekowe firmy pamiętające jeszcze poprzednie epoki często nie rozumieją i długo opierają się nowościom przedostającym się na ich rynek z innych, nierzadko dopiero powstałych gałęzi w związku z rozwojem technicznym.

Nie inaczej jest z rynkiem smart home, który od lat wchodzi z butami na rynek AGD i innych domowych urządzeń, gdzie od dawna były już duże firmy z ugruntowaną pozycją. Te albo uważają, że mogą nowy trend zupełnie ignorować, albo próbują się pod niego podłączyć, ale po swojemu.

Największe zgrzyty powstają często tam, gdzie użytkownicy mogą sami coś dodawać, poprawiać i zmieniać, dzięki dzieleniu się informacjami przez internet. Duże firmy przywykły do tego, że współpracują tylko z innymi firmami, które często jeszcze im za to płaciły i ciężki im się dostosować do rzeczywistości, gdzie teraz każdy Kowalski może coś takiego robić za darmo.

Taką sytuację mamy teraz z grupą Chamberlain (właścicielem wielu marek silników do automatycznego otwierania drzwi garażowych, np. LiftMaster, Chamberlain, Merlin czy Grifco). Oczywiście widząc trend smart home, próbowano się do niego dopasować tworząc platformę myQ.

Chamberlain nie spodobało się jednak, że użytkownicy tworzyli nieoficjalne i darmowe integracje myQ z innymi usługami (np. Home Assistant). Firma nazywa to “nieautoryzowanym dostępem” i od jakiegoś czasu aktywnie zwalcza. Twórcy Home Assistant się w końcu poddali, ponieważ uznali, że nie warto tracić czasu na taką grę w kotka i myszkę.

Źródło: Ars TechnicaKomentarze::DISQUS_COMMENTS 583 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...