Valve udostępnia sporą aktualizację systemu Steam Decka

Utworzono: 25 grudzień 2022, 14:12 Autor :  
Po kilku miesiącach testów, Valve udostępniło w stabilnym kanale dość dużą aktualizację systemu SteamOS dla Steam Decka oznaczoną numerkiem 3.4. Jakie zmiany wprowadza? Przede wszystkim aktualizuje sporo pakietów zewnętrznych, jak KDE (środowisko graficzne używane w trybie pulpitu), do aktualnych wersji.

Dodaje też nowe, np. KDE Connect ułatwiający zdalną łączność ze Steam Deckiem (np. przesyłanie plików po sieci Wi-Fi czy korzystanie z klawiatury na smartfonie bądź komputerze). Poprawiono również wiele błędów jak zawieszanie się gier po wyjściu konsoli z uśpienia, niezapisywanie ręczne ustawionej częstotliwości taktowania GPU czy skoki temperatur niektórych dysków NVMe skutkujące nagłym rozpędzaniem się wentylatorów na kilka sekund.

W końcu pojawiła się również opcja wyłączenia V-Synca (nazywana zezwoleniem na rozrywanie obrazu) przydatna szczególnie jeśli podłączymy Decka do monitora czy telewizora z obsługą Adaptive Sync / FreeSync. Valve odblokowało też funkcję TRIM (została zablokowana ze względu na ryzyko uszkodzenia kart microSD błędnie raportujących jej wsparcie - teraz są pod kątem sprawdzane zanim funkcja zostanie uruchomiona).

Niestety, nie obeszło się bez wpadki - mimo długiego okresu testów, Valve dopiero w wersji udostępnionej w stabilnym kanale zmieniło ścieżkę karty pamięci bez żadnych wcześniejszych zapowiedzi. To poskutkowało problemami u osób korzystających z gier poza Steamem (np. emulacji, ale też alternatywnych launcherów jak Heroic czy Lutris) w wyniku uszkodzenia dotychczasowych skrótów. Na szczęście firma szybko się zorientowała co zrobiła i wypuściła łatkę oznaczoną numerem 3.4.1, która przywróciła dotychczasową ścieżkę.Komentarze::DISQUS_COMMENTS 539 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...