Oculus udostępnia sporą aktualizację systemu dla Questów

Utworzono: 07 luty 2021, 20:02 Autor :  
W połowie stycznia pisaliśmy o zapowiedzi dwóch sporych nowości dla gogli Oculus Quest - obsługę wielu użytkowników oraz dzielenia się aplikacjami. Spodziewaliśmy się więc aktualizacji systemu. Ta pojawiła się w mijającym tygodniu.

Okazuje się, że nie wprowadza ona jednak żadnej z dwóch wspomnianych nowości. Oculus milczy odnośnie tego, kiedy więc miałyby się one pojawić (w oryginalnej zapowiedzi była mowa o lutym). Możliwe oczywiście, że nowe opcje pojawią się w jeszcze kolejnej aktualizacji, albo już je dodano, tylko jeszcze są nieaktywne. Co w takim razie przynosi nowa wersja systemu?

Przede wszystkim dodaje wsparcie dla nowego modelu dystrybucji oprogramowania o nazwie App Lab. Dzięki niemu, programiści mogą udostępniać swoje gry czy aplikacji korzystając z infrastruktury Oculusa (czyli także automatycznych aktualizacji na goglach), ale pomijać jednocześnie zatwierdzanie programu do sklepu przez Oculusa (firma dość rygorystycznie podchodzi do tego procesu i wiele kategorii oprogramowania odrzuca).

Jaki jest haczyk? Musimy zdobyć kod interesującej nas aplikacji, by ją zainstalować z poziomu aplikacji mobilnej, gdyż nie są one wyświetlane w sklepie Oculusa na goglach. To powinno pozwolić większej liczbie posiadaczy Questa zrezygnować z aktywowania trybu deweloperskiego w celu instalowania aplikacji spoza sklepu (i tym samym podłączania gogli do komputera przy każdej instalacji).

Kolejną nowością jest dodanie VRowej wersji komunikatora Messenger. Przynajmniej na razie jest to dosyć podstawowa wersja komunikatora - ogranicza się do rozmów tekstowych i zapraszania bądź dołączania do gier naszych znajomych. Nie obsługuje rozmów audio czy wideo.

W wersji 25 zmieniono też system “strażnika” stacjonarnego - nie będzie on już wyświetlać siatki, powinien się także automatycznie aktualizować na bazie ruchu samych gogli (do tej pory trzeba było korzystać z kontrolerów). Status eksperymentalny straciła też opcja włączania widoku z kamerek poprzez podwójne stuknięcie w bok gogli i jest już domyślnie aktywna.

Aktualizacja systemu dodaje także wsparcie dla myszek Bluetooth (obsługę klawiatur dodano wcześniej).

Nowa wersja systemu jest udostępniana stopniowo, więc może minąć kilka tygodni zanim ją otrzymacie. Ponadto proces udostępniania Messengera również jest stopniowy, ale jego harmonogram jest niezależny od aktualizacji systemu. Komunikator może więc nie być dostępny mimo instalacji najnowszej wersji systemu.

Źródło: Oculus

 


Komentarze::DISQUS_COMMENTS 877 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...