Płatności zbliżeniowe w naszym kraju przyjęły się najlepiej w Europie i posiadamy największą infrastrukturę terminali akceptujących tę formę płatności. Różne banki do tej pory na własną rękę implementowały wraz z operatorami komórkowymi płatności na telefonach posiadających NFC. Jednakże wejście Android Pay otwiera tak na prawdę dopiero szeroko drzwi dla płatności mobilnych.
Usługa od jutra będzie dostępna dla posiadaczy kart Visa jak i Mastercard, posiadających karty wydane przez Alior Bank, BZ WBK, T-Mobile usługi bankowe. W najbliższym czasie do tego grona dołączy też mBank. Co do planów innych banków na razie nic nie wiadomo, jednakże na pewno większość z nich nie odpuści tematu i ta lista będzie się systematycznie powiększać.
Android Pay zadziała na wszystkich terminalach płatniczych obsługujących płatności zbliżeniowe a zasady płatności są dokładnie takie same jak dla kart fizycznych. Do 50 zł bez PINu, powyżej z PINem. Poza terminalami, z Android Pay skorzystamy także w aplikacjach takich jak Allegro, Ceneo, iTaxi czy Uber. Ponieważ API jest otwarte dla develoerów, możemy się spodziewać, że ilość aplikacji wspierających Android Pay będzie rosła.
Aby móc użyć Android Pay, poza tym, że trzeba być klientem któregoś z wyżej wymienionych banków, trzeba też posiadać telefon wyposażony w NFC oraz pracujący pod kontrolą Androida w wersji 4.4 lub wyższej. Android Pay ze względów bezpieczeństwa nie zadziała na telefonach, które posiadają Roota. Jeżeli spełniamy powyższe warunki, wtedy wystarczy ze sklepu GooglePlay pobrać aplikację Android Pay i dopisać do niej swoje karty, niezależnie czy są to karty kredytowe czy debetowe. Aplikacja posiada także możliwość zapisywania kart lojalnościowych co ograniczy ilość zbędnego plastiku w naszych portfelach.
Jeżeli zaś chodzi o bezpieczeństwo płatności, to podczas płacenia, dane naszej karty nie są przekazywane sklepowi, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych kart, a jedynie wirtualny numer, generowany przez system. Standard tokenizacji transakcji był ostatnio mocno testowany i hurtowo wprowadzany przez banki a jest on właśnie niezbędny do obsługi tego typu płatności.
Dajcie znać, czy będziecie tego używać.