Rusza usługa mojeID, służąca do potwierdzania naszej tożsamości w sieci

Utworzono: 09 czerwiec 2019, 16:06 Autor :  
Cyfrowe usługi w naszym kraju rozwijają się dosyć wolno. Przykładem jest chociażby kwestia potwierdzania tożsamości. Niby mamy Profil Zaufany czy mDokumenty, ale żadnego z nich nie można użyć do podpisania umowy przez internet. Trzeba się więc męczyć z kurierami czy przesyłaniem skanów dowodu.

Sektor prywatny się tym wyraźnie zniecierpliwił i postanowił samodzielnie stworzyć odpowiednie rozwiązanie. Tak powstała usługa mojeID od Krajowej Izby Rozliczeniowej (tej samej, która przetwarza nasze przelewy międzybankowe), która w mijającym tygodniu doczekała się nareszcie pierwszych wdrożeń.

Niestety, mojeID w założeniu ma działać podobnie do Profilu Zaufanego (autoryzujemy się danymi z banku), tyle że być usługą dostępną dla prywatnych firm. Z tego powodu jednak nie wchodzi w grę zakładanie w ten sposób kont i tu nadal będziemy musieli się męczyć z kurierami.

Pierwszymi firmami z obsługą mojeID zostały ING, PKO BP (jako dostawcy danych autoryzacyjnych) oraz PGNiG Obrót Detaliczny (gdzie możemy potwierdzić naszą tożsamość). Twórcy zapowiadają, że docelowo chcieliby obsługiwać firmy ubezpieczeniowe, energetyczne, telekomunikacyjne czy medyczne. Nie wykluczają także współpracy z instytucjami państwowymi.

Źródło: CashlessKomentarze::DISQUS_COMMENTS 462 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...