Microsoft rezygnuje z własnego silnika renderującego na rzecz Blinka

Utworzono: 09 grudzień 2018, 13:12 Autor :  
Jeszcze nie tak dawno, mieliśmy do wyboru wiele przeglądarek internetowych z różnymi silnikami renderującymi, z których każdy miał swoje mocne i słabe strony (jedne były bardziej energooszczędne, inne zoptymalizowane pod kątem wykorzystania pamięci, itp.). Dzisiaj jednak ich lista dość szybko się kurczy.

Trend ten zdaje się mieć swój początek w momencie, kiedy eksplodowała popularność urządzeń mobilnych z iOS czy Androidem. Początkowo wykorzystywały one silnik WebKit rozwijany głównie przez Apple, ale Android z czasem zastąpił go Blinkiem (będącym forkiem WebKita rozwijanym przez Google).

Od tego czasu twórcy stron zaczęli skupiać się na dostosowywaniu swoich witryn właśnie do tych dwóch silników plus ewentualnie Firefoksa (wykorzystującego silnik Gecko). Twórcy innych rozwiązań stopniowo poddawali się nie będąc w stanie zmusić twórców stron do testowania ich także na innych silnikach.

Pierwszym znanym przypadkiem była tu Opera, która porzuciła swój silnik Presto na rzecz Blinka kilka lat temu. Microsoft, którego Internet Explorer jest znany jako archaiczna przeglądarka używana już tylko w korporacjach czy urzędach, postanowił jednak próbować stworzyć współczesny silnik o nazwie EdgeHTML.

Był wykorzystywany w systemie Windows 10 oraz przeglądarce Edge, ale ponieważ ta ostatnia nie była w stanie przebić się do szerszej publiczności, deweloperzy nie byli zainteresowani testowaniem w niej swoich stron. Gigant z Redmond kilka dni temu ogłosił więc, że się poddaje i porzuca własny silnik na rzecz Blinka.

Z jednej strony dzięki temu Edge (bo nazwa przeglądarki ma się nie zmienić) ma stać się szerzej dostępny - firma zapowiedziała wersję dla macOS czy Windows 7 i 8. Z drugiej skończyć się mają problemy z niedziałającymi stronami (bo silnik będzie ten sam co w Chromie) i marnym katalogiem rozszerzeń (większość tych z Chrome ma działać).

Zmiana silnika ma odbywać się stopniowo w ciągu przyszłego roku.

Źródło: MicrosoftKomentarze::DISQUS_COMMENTS 667 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...