Apple Vision Pro, czyli pierwsze gogle VR/AR od firmy z Cupertino

Utworzono: 08 czerwiec 2023, 14:06 Autor :  
Po chyba latach plotek o okularach i goglach od Apple, firma kilka dni temu w końcu oficjalnie zaprezentowała swoje pierwsze podejście do rynku wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, czyli Vision Pro. Zgodnie z wieloma plotkami, firma zdecydowała się zaatakować bardzo wysoką półkę cenową.

Z jednej strony mamy więc zaporową cenę w wysokości 3500 $ (około 14630 zł bez VATu), z drugiej zaś firma mogła dzięki temu zastosować najnowsze i najlepsze technologie. Gogle są więc stosunkowo małe (choć ze względu na wykonanie ich z metalu i szkła niekoniecznie odczujemy to w ich lekkości), mogą śledzić nasze oczy by z jednej strony najostrzejszy obraz renderować tylko tam, gdzie patrzymy (oszczędzając prąd i moc obliczeniową), a z drugiej wykorzystywać je jako wskaźnik.

Vision Pro bowiem nie ma żadnych zewnętrznych kontrolerów. Ich rolę pełnią nasze ręce i oczy. To oczywiście może mieć sens przy bardziej biurowych czy twórczych zastosowaniach, ale w może zacząć stanowić problem, kiedy ktoś będzie chciał w nich grać (ciężko sobie wyobrazić coś w stylu Beat Saber bez żadnych kontrolerów).

Gogle wyposażone są w nowy układ R1, stworzony w celu pracy w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (ma przetwarzać dane z kamer, czujników oraz mikrofonów) oraz M2 do standardowych działań (system operacyjny, aplikacje). Dzięki takiemu podziałowi, Vision Pro ma oferować widok passthrough w wysokiej rozdzielczości i bez opóźnień.

Z przodu, pod szklanym panelem, znajduje się dodatkowy ekran OLED służący wyświetlaniu obrazu naszych oczu, kiedy korzystamy z rozszerzonej rzeczywistości. Wewnątrz natomiast znajdziemy dwa ekrany o rozdzielczości około 4K każdy. Na goglach jest też pokrętło pozwalające regulować w jakim stopniu chcemy widzieć rzeczywistość wirtualną a w jakim obraz z przednich kamer (nie jest to więc zero - jedynkowe jak zazwyczaj w innych goglach).

Do tego zestaw czujników i kamer monitorujących oczy można także wykorzystać do autoryzacji, dzięki czemu w Vision Pro zakupy będzie nadal można potwierdzać biometrycznie (Apple rozwiązanie to nazwało Optic ID), a nie hasłem/PINem jak innych goglach VR.

Bateria urządzenia jest tak naprawdę power bankiem, który mamy w założeniu przyczepić sobie, np. do pasa. Dopiero do niej podłączamy opcjonalnie przez USB-C zasilanie.

visionOS oczywiście pozwala tworzyć programistom aplikacje specjalnie dla niego, ale potrafi również uruchamiać klasyczne aplikacje dla iOS czy iPadOS.

Gogle do sprzedaży mają trafić gdzieś na początku przyszłego roku.

Źródło: AppleKomentarze::DISQUS_COMMENTS 525 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...