Windows 10X - okienka w nowoczesnym wydaniu

Utworzono: 06 październik 2019, 10:10 Autor :  
Razem z tabletem oraz smartfonem z rodziny Surface, Microsoft w minionym tygodniu oficjalnie zaprezentował nową edycję systemu Windows 10 z dopiskiem X na końcu. W plotkach była ona do tej pory znana jako Windows Lite czy Windows Core OS (WCOS).

Na czym polega jej "nowoczesność"? Otóż jest to pierwsza edycja okienek, która wyraźnie oddzieliła stary kod służący obsłudze klasycznych aplikacji bez usuwania go (wcześniej na podobnej bazie dostępny już był Windows 10 w okularach HoloLens, na konsoli Xbox czy Surface Hub, ale we wszystkich tych przypadkach usunięto kod obsługujący klasyczne programy).

Tym samym, kiedy nie jest on potrzebny, nie jest trzymany w pamięci. Działa też w wydzielonym środowisku, więc błędy w klasycznych aplikacjach powinny skutkować mniejszymi szkodami. Windows 10X ma też nową powłokę (w uproszczeniu interfejs graficzny systemu) przystosowaną do obsługi dotykiem na składanych urządzeniach z dwoma ekranami (z której zniknęło dotychczasowe Menu Start i zostało zastąpione przez uproszczony ekran startowy ze zwykłymi ikonami zamiast kafelków).

Na razie Microsoft zapewnia, że nowa edycja okienek przeznaczona jest tylko dla składanych urządzeń i nie będzie dostępna dla klasycznych komputerów. Nie jest jednak wykluczone, że wraz z rozbudową nowej powłoki systemu tak, by była w stanie zastąpić wszystkie elementy starej, Windows 10X zawita także na standardowe pecety.

Windows 10X ma trafić na rynek razem z nowymi składanymi tabletami w 2020 roku.

Źródło: The VergeKomentarze::DISQUS_COMMENTS 766 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...