Jest szansa na alternatywę dla Google Maps

Utworzono: 30 lipiec 2023, 12:07 Autor :  
Jeśli chodzi o usługi oferujące cyfrowe mapy, to dziś możemy zaobserwować problem znany z wielu innych części sektora technologicznego - przewaga jednej firmy (Google w tym wypadku) nad innymi jest tak wielka (jeśli chodzi o zgromadzone dane jak punkty usługowe, etc.), że praktycznie nikt inny nie jest w stanie stworzyć konkurencji.

Oczywiście próby są podejmowane (jak mapy od Apple czy HERE), ale nawet wiele lat po starcie mają one zwykle braki w swoich bazach danych, szczególnie poza granicami kilku zachodnich krajów. Dlatego Microsoft, Meta, Amazon oraz TomTom postanowiły stworzyć fundację Overture Maps, która ma udostępniać zainteresowanym deweloperom i firmom bogaty zestaw zweryfikowanych danych w postaci punktów usługowych, budynków, dróg czy granic administracyjnych.

Dzięki temu, np. jeśli ktoś stworzy lepszy algorytm nawigacji samochodowej niż ten oferowany przez Apple czy Google, będzie mógł rzeczywiście stworzyć konkurencyjny produkt. Do tej pory bowiem, jego aplikacja nie miała by większych szans bez dobrych danych map, a za te musiałby płacić chociażby Google, przez co program na starcie stawałby się nieopłacalny.

Źródło: The VergeKomentarze::DISQUS_COMMENTS 482 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...