Google Stadia - nowa usługa streamingu gier z chmury

Utworzono: 24 marzec 2019, 13:03 Autor :  
W drugiej połowie zeszłego roku Google testowało jak poradzi sobie ich platforma do streamingu gier (wówczas znanej jako "Project Stream") z chmury na przykładzie gry Assassin's Creed Odyssey. Niewiele wtedy było wiadomo na jej temat, poza tym że działa w przeglądarce Chrome.

W mijającym tygodniu firma uchyliła w końcu rąbka tajemnicy i oficjalnie zapowiedziała swoją platformę, która teraz nazywa się Stadia. Ma działać wszędzie tam, gdzie jest przeglądarka Chrome, czyli na komputerach i Chromebookach, ale także na urządzeniach z Androidem i Chromecastach.

Ponadto Stadia ma oferować rozgrywkę w rozdzielczości nawet 4K, przy 60 klatkach na sekundę, obsługą HDR i dźwiękiem surround. W przyszłości ma się pojawić również obsługa 8K. Na serwerach wystarczającą moc zapewniać ma specjalny procesor o taktowaniu 2,7 GHz, zrobiona na zamówienie grafika od AMD, 16 GB RAMu oraz dyski SSD.

Google przygotowało również swój kontroler, który ma się łączyć po Wi-Fi bezpośrednio z serwerami Stadii, zamiast urządzeniem, na którym wyświetlany jest obraz z usługi (ale wspierane będą też inne kontrolery i myszka z klawiaturą).

Stadia ma pozwalać na dzielenie się filmami czy screenami z gier, a nawet konkretnymi momentami, które znajomi mogliby samodzielnie rozegrać. Nie mogło też zabraknąć integracji z Asystentem Google, która ma między innymi pozwalać na szybkie wyszukanie poradnika do danego miejsca w grze na YouTube.

Na razie nie wiadomo, kiedy Stadia będzie dostępna dla graczy (poza tym, że w tym roku) i ile ma kosztować. Podobnie z kontrolerem. Wiadomo natomiast, że początkowo korzystać z niej będą mogli jedynie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady i wybranych krajów ze Starego Kontynentu.

Jeśli zaś chodzi o tytuły startowe, to na razie wiadomo tylko, że będzie to na pewno część gier Ubisoftu i Doom Eternal.

Źródło: Android PoliceKomentarze::DISQUS_COMMENTS 404 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...