Copilot+ PC - kolejne podejście Microsoftu do Windowsa na ARM

Utworzono: 26 maj 2024, 16:05 Autor :  
Microsoft zaprezentował nową linię komputerów przenośnych - Copilot+ PC. Te urządzenia, wyposażone w dedykowane rdzenie AI (NPU), mają na celu zmianę sposobu, w jaki pracujemy i bawimy się na co dzień.

Copilot+ PC to nie tylko kolejne laptopy; to obietnica znaczącej poprawy wydajności i inteligencji. Zgodnie z zapowiedziami CEO Microsoftu, Satyi Nadelli, wszystkie główne firmy partnerskie, takie jak Dell, Lenovo, Samsung, HP, Acer i Asus, wprowadzą na rynek modele Copilot+ PC. Microsoft również dołączy do gry, wprowadzając dwa własne modele w ramach rodziny Surface.

Sercem Copilot+ PC jest jednostka NPU, która umożliwia działanie ponad 40 modeli AI w systemie Windows 11. Jedną z flagowych funkcji jest “Recall”, która wykorzystuje AI do tworzenia przeszukiwalnej “fotograficznej pamięci” wszystkiego, co użytkownik robił i widział na swoim PC.

Aby sprostać obietnicom Microsoftu dotyczącym wydajności, Copilot+ PC będą wymagały co najmniej 16GB RAM, 256GB pamięci SSD i zintegrowanego NPU o mocy przynajmniej 40 TOPS (większość tych wbudowanych w procesory x86 ma około 10-15 TOPS). Modele oparte na procesorach ARM firmy Qualcomm mają zapewniać nawet do 15 godzin przeglądania internetu na jednym ładowaniu.

Ponadto nowa wersja Windows 11 oznaczona symbolem 24H2 przyniesie też ulepszoną emulację aplikacji dla procesorów x86 dla układów ARM, co ma pozwolić nawiązać konkurencję z MacBookami od Apple (nadal jednak obowiązują dotychczasowe ograniczenia, więc przykładowo programy antywirusowe czy gry z DRMami czy anti-cheatami instalującymi wirtualne sterowniki w systemie nie mogą być emulowane i muszą być zaktualizowane o obsługę ARM).

Microsoft stawia na te urządzenia jako na początek nowej ery laptopów z systemem Windows. Jest to odważny krok, biorąc pod uwagę wcześniejsze próby i niepowodzenia firmy w zakresie komputerów z układami ARM oraz systemu Windows.

Pierwsze laptopy Copilot Plus PC z procesorami Qualcomm mają trafić na rynek 18 czerwca, a modele z procesorami Intel i AMD zostaną wprowadzone w późniejszym terminie.

Źródło: The VergeKomentarze::DISQUS_COMMENTS 253 Wyświetleń
Łukasz Repiński :: repluke

O Nas

CyfrowyJa.pl to serwis zajmujący się tematyką głównie technologii ubieralnych tzw. Wearable. Będziemy pisać o smart zegarkach (Smartwatch), Smartband czy Activity Tracker (czyli opaskach fitness) oraz o różnego rodzaju gadżetach. U nas znajdziesz zawsze najnowsze informacje oraz recenzje i testy. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego forum.

Polecamy...