Wydrukuj tę stronę

Recenzje

RECENZJA: Wishbone - termometr na miarę smartfona

Utworzono: 16 kwiecień 2016, 18:04 Autor :  
Jako, że większość z nas przyrosła już do swoich smartfonów, za pomocą których kontrolujemy i sterujemy praktycznie każdym aspektem naszego życia, to nie można zapomnieć o gadżetach wspomagających nasze zdrowie i nie tylko. Dlatego postanowiłem sprawdzić, czy urządzenia do monitorowania naszego zdrowia za pomocą smartfona mają sens.

R E K L A M A:
 

 

Nie od dziś wiadomo, że Kickstarter to wylęgarnia wszelkiego typu gadżetów, mniej lub bardziej udanych. Tym razem trafił mi się mały termometr obsługiwany smartfonem o jakże dziwacznej dla nas nazwie Wishbone.

Na początku krótko wyjaśnię pochodzenie nazwy, która związana jest z wyglądem termometru a pochodzi od kości widełkowej, znajdującej się u ptaków. Za Wikipedią:

Widełki znane są w języku angielskim również jako wishbone (od wish – życzenie, chęć, pragnienie). W Ameryce istnieje zwyczaj, w którym podczas Dnia Dziękczynienia widełki indyka są łamane po posiłku. Której osobie zostanie w ręce dłuższy kawałek, tej życzenie ma się spełnić.Wishbone - Wikipedia

Po tej małej dygresji odnośnie genezy nazwy przejdźmy do samego urządzenia. W zestawie z termometrem dostajemy solidne i wygodne etui do przechowywania czy transportu urządzenia.

Sam termometr wykonany jest w kształcie widełek. U podstawy znajduje się wtyk mini-jack a na jego rogach czujnik oraz miejsce na baterie (które są w zestawie). Sama konstrukcja urządzenia jest banalnie prosta. Termometr współpracuje z każdym smartfonem posiadającym złącze do słuchawek i działające pod kontrolą systemu Android bądź iOS. Spotkałem się z podobnymi termometrami już w przeszłości, jednakże Wishbone ma jedną zasadniczą zaletę. Dzięki zastosowaniu baterii, urządzenie działa stabilnie oraz zapewnia dokładniejsze pomiary, niż inne tego typu produkty, które pobierają prąd wyłącznie ze złącza słuchawek. Każdy smartfon/tablet podaje inne parametry zasilania na złączu słuchawkowym zależne od konstrukcji czy ustawionego poziomu głośności, co wpływa w dużym stopniu na stabilność pracy termometru oraz dokładność pomiarów. W przypadku Wishbone ta niedogodność została wyeliminowana, właśnie dzięki zastosowaniu dodatkowo baterii (która powinna wystarczyć na ok. rok). Czujnik pomiaru temperatury zastosowany w termometrze to pasywny sensor na podczerwień o rozdzielczości 0,1 oC i optymalnym zakresie pracy od 0-100 oC.

Użycie termometru polega na włożeniu go do złącza słuchawek oraz uruchomieniu aplikacji. Konstrukcja wtyku została tak przemyślana, aby można było używać termometru nawet kiedy mamy grube etui na telefonie.

Po uruchomieniu aplikacji po raz pierwszy dostajemy krótką instrukcję jak poprawnie używać termometru. Możemy też ustawić czy temperatura ma być wyświetlana w stopniach Celcjusza czy Farenhajta oraz włączyć automatyczną rotację ekranu – co umożliwia komfortowe używanie termometru ze smartfonami, które mają złącze słuchawek zamontowane na dole.

Termometr może pracować w czterech trybach. Podstawowy tryb to pomiar temperatury ciała. W tym trybie margines błędu pomiaru wynosi +/- 0,2 oC a zakres pomiaru od 32-44 oC. Pomiaru dokonuje się zbliżając czujnik termometru do czuła na odległość ok. 5cm. Sam pomiar trwa do 2 sek. Pomiary temperatury ciała możemy zapisywać w aplikacji dla kilku różnych osób i obejrzeć je później na wykresie. W przypadku iOS istnieje możliwość synchronizacji pomiarów z systemową aplikacją Zdrowie.

 

 

Drugim trybem związanym z pomiarem temperatury ciała jest tryb zwierzęta, który służy do pomiaru temperatury naszych pupili w zakresie od 32-44 oC

Pozostałe tryby pracy termometru to:

- pomiar temperatury otoczenia w zakresie 0-60 oC – wadą jest, że termometr musi w tym otoczeniu przebywać od co najmniej 15 minut, alby pomiar był poprawny oraz nie da się zmierzyć temperatur ujemnych.

- pomiar temperatury obiektu – w zakresie od 0-300 oC – tutaj ze względu na różne właściwości obiektów których temperaturę chcemy zmierzyć, mamy do wyboru kategorie: szkło, jedzenie, ciecz, plastik oraz inne.

Warto zaznaczyć, że poza trybem pomiaru temperatury ciała, błąd pomiaru wzrasta do +/- 2 oC

  

Używając na co dzień termometru Wishbone wielokrotnie porównywałem odczyty zarówno z tradycyjnymi termometrami jak i profesjonalnymi termometrami medycznymi i ku mojemu zaskoczeniu, odczyty nie odbiegały w znaczący sposób. Wygodne etui zapewnia bezpieczny transport podczas wyjazdów, bez ryzyka połamania termometru np. w walizce. Urządzenie dostępne jest w trzech kolorach limonkowym, różanym oraz turkusowym. Termometr jest już dostępny w sprzedaży a jego koszt to od 39€ w zagranicznych sklepach internetowych do 250 zł w rodzimych sklepach internetowych.

Zalety:

  • mały
  • wygodne etui
  • pasuje nawet przy założonym etui
  • w miarę dokładny pomiar

Wady:

  • duży błąd pomiaru w pozostałych trybach
  • cena w porównaniu do samodzielnych termometrów


 

Tag :


Komentarze::DISQUS_COMMENTS
Marcin Olejniczak :: OleYek

Latest from  Marcin Olejniczak :: OleYek

Artykuły powiązane